PolecaneO cebuli z dymki pod Kruszwicą

O cebuli z dymki pod Kruszwicą

Zainteresowanie uprawą cebuli z dymki na Kujawach jest bardzo duże. Można się było o tym przekonać podczas spotkania zorganizowanego 13 lipca przez firmy Bejo Zaden i On-Zin na polach Damiana Sęka w Racicach koło Kruszwicy.

Jakub Sobecki – agronom firmy On-Zin zwracał uwagę uczestniczących w spotkaniu plantatorów na rolę starannego przygotowania stanowiska pod uprawę cebuli. Wiele uwagi poświęcił również najtrudniejszemu aspektowi prowadzenia plantacji cebuli – ochronie herbicydowej, mówiąc nie tylko o terminach i dawkach stosowania herbicydów, ale również o prawidłowej technice wykonywania zabiegów.

Jakub Sobecki (On-Zin) omawia użycie herbicydów

O zwalczaniu chwastów w uprawie cebuli mówił również Maciej Wita z firmy BASF, który do tego celu polecał herbicyd Stomp Aqua 455 CS o szerokim spektrum działania w nowej formulacji. Dzięki tej innowacji środek nie barwi opryskiwacza, jak to miało miejsce w przypadku starszych środków zawierających pendimetalinę. Z kolei do ochrony cebuli przeciwko dwóm chorobom: mączniakowi rzekomemu i alternariozie rekomendował fungicydy Signum 33 WG (piraklostrobina i boskalid) oraz Acrobat MZ 69 WG (dimetomorf i mankozeb), natomiast Cabrio Duo 112 EC (dimetomorf i piraklostrobina) zalecał do stosowania przeciwko mączniakowi rzekomemu.

Maciej Wita (BASF)

W dalszej części spotkania Siem Beers z holenderskiej firmy Broer BV omówił charakterystykę odmian cebuli z dymki w kolekcji przygotowanej na polach D. Sęka. Były wśród nich wczesne odmiany Forum F1 i Troy F1 oraz odmiana Hercules o nieco dłuższym okresie wegetacji tworząca wydłużone cebule przydatne do obierania mechanicznego. Kolejne pod względem długości okresu wegetacji były odmiany Centurion i Stur BC 20 cechujące się silnym systemem korzeniowym, które zebrane z zaschniętą łuską można przez krótki czas przechowywać. W Racicach można było również obejrzeć późniejsze odmiany Alonso F1 oraz Hysky F1 uprawiane z dymki o dobrej trwałości przechowalniczej.

Siem Beers (Broer BV)

Na temat nowych i sprawdzonych propozycji odmianowych cebuli z siewu hodowli Bejo Zaden mówił Paweł Łukasiak z firmy Arvensis. Zwracał on szczególną uwagę na wczesną nowość w typie Rijnsburger – Hypark F1 o bardzo dobrej trwałości przechowalniczej oraz Hytune F1 również w typie Rijnsburger z domieszką typu hiszpańskiego, o silnym systemie korzeniowym i małej podatności na choroby odglebowe. Podkreślał, że standardowe odmiany do przechowywania, takie jak Armstrong F1 czy Hybelle F1 nadal dobrze sprawdzają się na polskich plantacjach i warto o nich pamiętać, a teraz dostępne są również ich nasiona podkiełkowane.

Paweł Łukasiak (Arvensis)

O możliwościach precyzyjnego sadzenia dymki testowaną od dwóch lat na polskim rynku sadzarką pneumatyczna firmy Kramer BV mówił Radosław Koberski z firmy DNK.
Rafał Putinkowski z firmy Arysta LifeScience informował z kolei o zastosowaniach biostymulatora Asahi SL, jako rozwiązania na stresowe dla roślin warunki wzrostu. Mówił również, jak umiejętnie stosować preparat Fazor 80 SG dla poprawy trwałości przechowalniczej cebuli. W kolejnym wystąpieniu Włodzimierz Prus z firmy ADOB zwracał uwagę na rolę mikroelementów w żywieniu cebuli.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Ciekawym punktem spotkania był pokaz pracy opryskiwacza duńskiej firmy Danfoil przygotowany przez Adriana Kubiaka. Kujawskich plantatorów szczególnie zainteresowały testy pokrycia roślin cieczą roboczą wykonywane z użyciem papierków wodoczułych. Umieszczone zostały one na glebie oraz na górnej i dolnej stronie szczypioru. Okazało się że przy oprysku drobnokroplistym opryskiwacz pokrywał cieczą roboczą nie tylko górną ale i dolną stronę liści cebuli, co gwarantuje wysoką skuteczność zabiegów fungicydowych, szczególnie wykonywanych preparatami kontaktowymi. Przy oprysku grubokroplistym szczypior zwilżony był w niewielkim stopniu – natomiast gleba była równomiernie pokryta cieczą – takie pokrycie daje dobre rezultaty stosowania herbicydów doglebowych.

Opryskiwacz Danfoil podczas pokazów

Uczestnikom spotkania umożliwiono obejrzenie oddalonej o kilkanaście kilometrów od Racic 35-hektarowej plantacji produkcyjnej cebuli z dymki należącej do firmy On-Zin.
Tekst i zdjęcia: Aleksandra Andrzejewska

Aleksandra Czerwińska-Nowak
Aleksandra Czerwińska-Nowak
Absolwentka wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Przez cztery lata pracowała na tej uczelni jako asystent w Katedrze Warzywnictwa zajmując się tematyką technologii uprawy grzybów jadalnych i warzyw. W 2008 roku dołączyła do zespołu miesięcznika „Warzywa”. Specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących doboru odmian warzyw ich uprawy oraz przechowywania i przygotowania do sprzedaży.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl