yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

voliam kapusta basf ochrona eko

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
UprawaPowierzchnia uprawy brukselki w Belgii i Holandii nadal rośnie

Powierzchnia uprawy brukselki w Belgii i Holandii nadal rośnie

Brukselka zaliczana jest do typowych jesiennych warzyw. W Polsce jej popularność jest ograniczona. Najczęściej sprzedaje się ją w postaci składnika gotowych mrożonych mieszanek warzywnych, rzadziej spotyka się ją w formie świeżej. Jednak w krajach takich jak Wielka Brytania, Irlandia, Belgia czy Niemcy to powszechnie spożywane warzywo. Belgia i Holandia to znaczący producenci brukselki. Jednak struktura produkcji w tych krajach bardzo się zmieniła. Zwiększa się powierzchnia uprawy i maleje liczba producentów, pojawiają się także nowsze, smaczniejsze odmiany.

W tym roku nastąpił dalszy wzrost areału zarówno w Holandii, jak i Belgii. Szczególnie w Belgii jest większe zapotrzebowanie ze strony sektora chłodniczego. W Holandii produkcja również nieznacznie się rozwija. Wynika to głównie z dobrych ostatnich sezonów, po których rolnicy decydują się na sadzenie kilku hektarów więcej. Ale liczba plantatorów brukselki jest znacznie mniejsza niż dziesięć lat temu. Dzieje się tak głównie dlatego, że w ostatnich latach uprawa stała się bardziej profesjonalna. Wiele mniejszych firm nie było już stać na nowe maszyny i techniki. Skala, na jaką uprawiały brukselkę, była zbyt mała.

Abacus, Stedia i Albarus to najpopularniejsze odmiany holenderskiej brukselki. Zdaniem Berta van der Beek z firmy Van Oers Unitedsą są one o wiele smaczniejsze niż stare odmiany, które były gorzkie. Wtedy panowało przekonanie, że dopiero po przymrozku brukselka staje się słodsza. Wśród konsumentów wciąż utrzymuje się mit, choć nowe odmiany nie mają goryczy.

Na podstawie informacji FershPlaza

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl