Ruszył sezon zbioru kalafiora [VIDEO]

Wspólnie z firmą Syngenta odwiedziliśmy firmę AGROSAR w Tropiszowie, by porozmawiać o tegorocznym sezonie kalafiorowym.

Firma AGROSAR w Tropiszowie zajmuje się zaopatrzeniem kalafiora na rynek krajowy i europejski. Sezon kalafiorowy rozpoczął się bardzo dobrze. Pomimo dość chłodnej wiosny, producentom udało się wyprodukować kalafiora wysokiej jakości. Zainteresowanie polskim kalafiorem jest bardzo duże, a wynika to z niskiej podaży owego warzywa na rynkach europejskich.Początek sezonu okazał się bardzo dobry także pod kątem jego ceny – informuje Szczepan Sarota, z Agrosar.

Firma Agrosar rusza ze sprzedażą kalafiora świeżorynkowego od firmy Syngenta

W ostatnich latach obserwuje się mniejsze zainteresowanie nasadzeniem kalafiora w Polsce. Największym wyzwaniem dla producentów jest nieprzewidywalna pogoda i brak kadry pracowniczej. Wszystko wskazuje, że będzie to warzywo poszukiwane przez handlowców i konsumentów.

Odmiana Speedstar F1 od Syngenty polecana  na najwcześniejsze zbiory

Jak informuje Szczepan Sarota, dobór odmian kalafiora w całym cyklu produkcyjnym – od wiosny do jesieni – jest bardzo ważny. W naszych uprawach starannie dobieramy odmiany. Po pierwsze muszą one spełniać wysokie wymagania sieci handlowych. Po drugie, muszą być uniwersalne pod względem zmieniających się warunków atmosferycznych. Na najwcześniejsze zbiory spod tuneli bardzo dobrze sprawdza się odmiana Speedstar F1. Sieci handlowe wymagają białej róży, o masie powyżej 1 kg – informuje S. Sarota.

Szczepan Sarota (Agrosar) oraz Rafał Żmuda i Władysław Tokarczyk (Syngneta)

Odmiana Speedstar F1 doskonale sprawdzająca się do uprawy tunelowej, na najwcześniejsze zbiory. Spełnia ona wysokie wymagania sieci handlowych.

Niebawem producenci z małopolskiego zagłębia warzywniczego rozpoczną zbiory kalafiora spod płaskich osłon. W tym przypadku, do firmy Agrosar trafi odmiana Solistar F1.

Kolejną odmianą, która czeka na zbiór jest Guideline F1. Z kolei latem najlepiej sprawdza się odmiana Almagro F1 – jest to kalafior, który zajmuje znaczący udział w zaopatrzeniu przez firmę Agrosar.

ARTYKUŁY POWIĄZANE

  1. Skład nawozów
  2. Krajowy bób
  3. Polskie młode ziemniaki odmiana Irga

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności