W dniu 4 sierpnia w siedzibie firmy Sławomira Stanka w Chełmiczkach odbyło się spotkanie cebulowe, którego organizatorami były firmy: Enza Zaden, Yara Poland, Intermag, Azelis, Bio Agris oraz Flortom.
Piotr Borczyński z Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie, z oddziału Zarzeczewo, informował podczas spotkania z producentami o trudnym sezonie uprawy cebuli głównie z powodu suszy i żerowania szkodników. Twierdził on, że w najgorszej kondycji są plantacje odmian cebuli w typie Rijnsburger. Nieco lepiej wyglądają cebule odmian innych typów. Tam gdzie były dostatecznie nawadniane i skutecznie chronione można liczyć na zadowalające plony.
Piotr Pietrzak z firmy Enza Zaden przedstawił ofertę odmian: Bonus F1, Novista F1, Bruce F1, Rubillion F1, Ruby Star F1, Medusa F1 oraz Vuelta F1.
Wojciech Kopeć z firmy Yara Poland informował o zapotrzebowaniu cebuli na składniki pokarmowe, a także o tempie ich pobierania przez rośliny w różnych fazach. Podkreślał, że w żywieniu cebuli chodzi o to, żeby sukcesywnie w miarę wzrastającego zapotrzebowania rośliny uzupełniać składniki pokarmowe. Informował, że w tym roku u cebuli brakowało przede wszystkim wyrośniętego szczypioru, żeby zbudować plon. Polecał on stosowanie bezchlorkowego nawozu YaraMila Complex, którego zaletą jest m.in. możliwość aplikacji pogłównie.
Jan Gurzyński z firmy Intermag mówił o ofercie produktów z serii Bactim. Są to produkty mikrobiologiczne poprawiające pobieranie składników. Przedstawiciel firmy Intermag polecał również nawożenie dolistne cebuli nawozami serii PlonVit.
Szczepan Grochowski z firmy Bio Agris rekomendował stosowanie środka Polyversum, który podnosi odporność roślin i wykazuje właściwości biostymulujące. Prezentował wyniki potwierdzające skuteczność tego środka m.in. przeciwko różowieniu korzeni u cebuli. Przedstawił również zalety stosowania produktu Protector w celu poprawy skuteczności zabiegów.
Spotkanie w Chełmiczkach zakończyło wystąpienie reprezentanta firmy Azelis – Jacka Ceglarskiego, który informował o ofercie nawozów aminokwasowych, m.in. Lebosol Aminosol oraz Lebosol Calcium Forte Plus SC – zawierający wapń w formie mrówczanu wapnia. Ponadto prelegent polecał stosowanie nawozu Perlka – jest to cyjanamid wapnia azotowany (azotniak). Poza składnikami odżywczymi – wapniem i azotem, niszczy nasiona chwastów oraz niszczy patogeny chorobotwórcze przez co zwiększa aktywność biologiczną gleby.
Tekst i fot. A. Andrzejewska