Uczestnicy Wielkopolskiej Akademii Warzywniczej

Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego PZDR nr 7 powiat kaliski oraz partnerzy: BASF, ADOB, Bejo Zaden, Hazera, HM. Clause i Rozsadnik zorganizowały 12 marca Wielkopolską Akademię Warzywniczą w Łaszkowie pod Kaliszem. Spotkanie poprowadzili Stanisław Zabarski (WODR) oraz Maciej Wita (BASF), a wykłady rozpoczęto od przedstawienia najważniejszych zmian w przepisach. Pracownicy ARiMR, KOWR, PIORiN-u oraz Państwowej Inspekcji Sanitarnej przez cały czas trwania spotkania byli do dyspozycji i udzielali odpowiedzi na pytania.

Małgorzata Pietraszko Banasiak z powiatowego oddziału ARiMR w Kaliszu informowała m.in. o przyjmowaniu oświadczeń dotyczących płatności. Adrian Ratajczyk z KOWR mówił o promocji produktów rolno-spożywczych w ramach akcji Polska smakuje. Iwona Remiszewska z PIORIN-u przypomniała o konieczności rejestracji producentów ziemniaków. Podkreślała, że rejestracja jest bezpłatna, ale konieczna ze względu na regulacje unijne. Przypomniała też o konieczności posiadania świadectwa fitosanitarnego, jeśli zamierza się wywóz ziemniaków za granicę. Natomiast Wioletta Sionkowska-Andrzejewska z Państwowej Inspekcji Sanitarnej zachęcała do rolniczego handlu detalicznego. Informowała, że od ubiegłego roku prawo w tym zakresie zostało rozluźnione.

Prezentacje firm
Maciej Wita Doradca Agronomiczny BASF zaprezentował nowy fungicyd Dagonis, zawierający dwie substancje czynne: difenokonazol oraz nową fluksapyroksad (Xemium). Środek ten ma rejestrację przeciwko: mączniakowi prawdziwemu, alternariozie, Mycospharelli oraz zgniliźnie twardzikowej. Xemium to substancja jest z grupy chemicznej SDHI. Ponadto prelegent wspomniał o rozszerzeniu rejestracji herbicydu Wing P 462,5 EC – m.in. o cebulę, z tym, że specjalista zalecał stosowanie tego środka w cebuli dopiero od pierwszego liścia właściwego, nie wcześniej. Zaznaczył, że po wycofaniu linuronu w uprawach marchwi znaczenia nabrał herbicyd Stomp Aqua 455 CS. Z nowości w ofercie firmy BASF Maciej Wita informował o wprowadzeniu folii biodegradowalnych ecovio – do ściółkowania gleby np. w uprawie papryki czy ogórka.

Włodzimierz Prus z firmy ADOB zwrócił uwagę na ważne kwestie związane z racjonalnym nawożeniem. Radził kontrolować odczyn gleby, a analizę gleby wykonywać metodą ogrodniczą. Wspomniał, że podstawą jest nawożenie przedwegetacyjne, a dolistne dokarmianie stanowi jedynie uzupełnienie składników. Dolistne dokarmianie roślin sprawdza się też w warunkach np. upałów, gdy występują problemy z pobieraniem składników pokarmowych z gleby. Spośród produktów z oferty firmy ADOB specjalista polecał m.in. Chelat wapnia Ca IDHA, a także nowość – saletra wapniową Max – w płatkach, w której użyto nowy czynnik chelatujący. Prelegent zachęcał też do stosowania kondycjonera wody ADOB RH, który zwiększa efektywność zabiegów chemicznych. Polecał też serię nawozów dolistnych Adob ProFit.

Jakub Sobecki z firmy Bejo Zaden polecał odmiany cebuli o żółtej łusce: Hytune F1, Sedona F1, Hybelle F1, a także o czerwonej łusce Red Tide F1 i Red Lady F1. Wspomniał o odmianach dymki Forum F1 oraz Troy F1, a także Hercules F1 i czerwoną Red Ray F1. Natomiast Łukasz Dulęba reprezentujący również firmę Bejo Zaden mówił o nowej formule uszlachetniania nasion warzyw korzeniowych – B Mox. Zaprezentował też nową odmianę pietruszki korzeniowej Arctica F1 – to jedna z pierwszych mieszańcowych odmian pietruszki korzeniowej. Przedstawił też sporo odmian marchwi, np. Niminator F1, Bermuda F1, Nacton F1, Belgrado F1, Norway F1, Komarno F1. Z nowości wspomniał o marchwi Farah F1 oraz odmianie o czerwonych korzeniach, zawierających likopen – Redsun F1, a także o buraku ćwikłowym o białych korzeniach – Avalanche,

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Mariusz Płucinik z firmy Hazera przedstawił m.in. ofertę odmian kapust: Satie F1, Lucas F1, Zoltan F1, Abel F1 i Ramenos F1. A także cebule: Dormo F1, Firmo F1, Centro F1 oraz Retano F1 – Rijnsburger o czerwonej łusce. Z odmian w typie hiszpańskim polecał: Meranto F1, Valentino F1. Zaprezentował też ofertę odmian marchwi: Speedo F1, Subito F1, Octavo F1, Melodio F1, Maestro F1, Soprano F1, Olimpo F1 oraz Volcano F1. Wspomniał też o ofercie odmian pora: Bulgina, Autora F1, Mercurian F1 i Isadora F1.

Maciej Rakocy z firmy HM.Clause przedstawił szerokie portfolio kalafiorów: nowość Maybach F1, Durok F1 oraz Thalassa F1, a także znane już Ardent F1, Flirt F1 i Trident F1. Czy też sprawdzone: Sabord F1, Raft F1, Liberty F1 i Naruto F1. Informował, że firma prowadzi również prace hodowlane brokułów (Sirtaki F1, Kuba F1 oraz nowość – Trajano F1). Dysponuję też odmianami kapust (Constable F1, Bravo F1, Brigadier F1, Centurion F1 i Squadron F1).

Aneta Okoń – przedstawicielka firmy Rozsadnik przedstawiła historię i zaplecze produkcyjne tej firmy. Mówiła o ofercie rozsad warzyw gruntowych, m.in. selera, kapust, kalafiora, brokułów, pora, sałaty i ogórka. Nowością jest od ubiegłego roku rozsada truskawki.

Akademię warzywniczą zakończył wykład eksperta – dr. Artura Miszczaka z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach na temat pozostałości środków ochrony roślin w warzywach. Prelegent przedstawił wyniki badań i zwrócił uwagę na nieprawidłowości jakie zdarzają się w oferowanych na rynku warzywach.

Na spotkaniu w Łaszkowie obecni byli także reprezentanci banku Santander, który ma ofertę dla rolników m.in. na zakup ziemi lub maszyn rolniczych.

Więcej informacji z tego spotkania przeczytają Państwo w miesięczniku “Warzywa“. Zapraszamy do prenumeraty w sklepie internetowym: www.plantpress.pl

Tekst i fot. A. Andrzejewska

Warzywa

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności