yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

orondis syngenta promocja ochrona

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościZbiór marchwi 2020 w gospodarstwie Damiana Micyka

Zbiór marchwi 2020 w gospodarstwie Damiana Micyka

W październiku jeszcze na wielu polach trwają zbiory warzyw korzeniowych. I chociaż bieżący sezon nie sprzyjał ich uprawie, głównie za sprawą zmiennych warunków pogodowych, to jednak w większości gospodarstw zapowiadają się wysokie plony.

Na charsznickiej ziemi

Choć region Charsznicy znany głównie z uprawy kapusty głowiastej, to zwolenników uprawy warzyw korzeniowych również nie brakuje. W gospodarstwie Damiana Micyka z Szarkówki w strukturze zasiewów dominuje marchew, której powierzchnia zajmuje ok. 8 ha. Wysoka jakość i plon marchwi zależy od starannie przygotowanej gleby. Producent uzyskuje kształtne korzenie, o wyrównanej długości, głównie dzięki głęboko spulchnionej glebie, posiadającej właściwą gruzełkowatą strukturę.

Odmiany marchwi na polu

Pan Damian od wielu lat uprawia sprawdzone i niezawodne jego zdaniem odmiany marchwi, które dają wysoki jakościowo plon handlowy. Na zbiór wrześniowy najlepiej w jego gospodarstwie sprawdza się odmiana Speedo F1– atutem tej marchwi jest silna nać, która umożliwia zbiór kombajnowy.  W strukturze wczesnych zasiewów stanowi również wysokoplonująca odmiana, o 110-dniowym okresie wegetacji, Subito F1. Z kolei do długiego przechowywania producent wybrał dwa mieszańce: Octavo F1 oraz  Polydor F1 – tworzą wyrównane, gładkie korzenie i, nie mają tendencji do pękania w trakcie zbioru, czy przygotowania do sprzedaży.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Przemyślane nawożenie i ochrona

Stanowisko pod uprawę marchwi jest starannie dobierane. Głównym przedplonem są warzywa kapustne. Producent z Szakówki od wielu lat stosuje biopreparaty ograniczające występowanie nicieni w glebie – na dwa lata przed planowaną uprawą marchwi stosuje biopreparat Bactim Receptor.

Jesienią poprzedzającą uprawę marchwi użył nawóz wapniowy Czarną Kredę w ilości 600 kg/ha. Przed siewem nasion marchwi zastosował nawozy EuroFertil Top 51 w ilości 300 kg/ha, Sulfammo 30 w ilości 300 kg/ha oraz 200 kg soli potasowej. Podczas przygotowania redlin zaaplikowano do gleby biopreparat Bactim Receptor w postaci granulatu w ilości ok. 5 kg/ha.

Na uformowanych redlinach zaprawione wcześniej nasiona marchwi biopreparatem Bactim Starter są wysiewane precyzyjnym siewnikiem. Nasiona wysiewane są w zagęszczeniu 1,6 mln szt./ha. Podczas siewu nasion użyto Vydate 10 G w celu ograniczenia liczebności populacji.

W nawożeniu pogłównym producent zastosował YaraLiva Nitrabor i Unika Calcium, nawozy wapniowe  Wapnovit i Optical.

W celu zwalczania mączniaka prawdziwego baldaszkowatych producent wykonał zabieg ochrony preparatem Signum 33 WG. Z kolei, gdy korzenie osiągnęły ok. 80% wielkości całkowitej, zastosowano drugi zabieg preparatem Dagonis, który zabezpiecza rośliny przed zgnilizną twardzikową.

100 ton z hektara

Do zbioru marchwi plantator z Szarkówki wykorzystuje kombajn marki Sator. Kombajn ten jest zawieszany na ciągniku Claas. Korzenie z obciętą nacią przez system podajników transportowane są do skrzyniopalet o wymiarach 120 x160 x110 cm i pojemności 1 tony. Zdaniem producenta tegoroczne zbiory marchwi są bardzo udane. Tegoroczna wydajność z odmiany Subito F1 jest na poziomie ok. 100 t/ha.

Fot. D. Micyk
Materiał filmowy: D. Micyk

Anna Wilczyńska
Anna Wilczyńska
Absolwentka Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Studia ukończyła w zakresie Techniki Komputerowej w Gospodarce Żywnościowej, a w 2011 r. uzyskała tytuł doktora nauk rolniczych. Od listopada 2011 r. pracuje jako redaktor w Wydawnictwie Plantpress. Jest autorem licznych artykułów o tematyce warzywniczej. Jej artykuły można przeczytać w czasopismach "Szklarnie Tunele Osłony", "Warzywa", "Hasło Ogrodnicze". Od września 2018 r. zajmuje się także prowadzeniem portalu Warzywa.pl
Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl