Zbiór marchwi 2020 w gospodarstwie Damiana Micyka

W październiku jeszcze na wielu polach trwają zbiory warzyw korzeniowych. I chociaż bieżący sezon nie sprzyjał ich uprawie, głównie za sprawą zmiennych warunków pogodowych, to jednak w większości gospodarstw zapowiadają się wysokie plony.

Na charsznickiej ziemi

Choć region Charsznicy znany głównie z uprawy kapusty głowiastej, to zwolenników uprawy warzyw korzeniowych również nie brakuje. W gospodarstwie Damiana Micyka z Szarkówki w strukturze zasiewów dominuje marchew, której powierzchnia zajmuje ok. 8 ha. Wysoka jakość i plon marchwi zależy od starannie przygotowanej gleby. Producent uzyskuje kształtne korzenie, o wyrównanej długości, głównie dzięki głęboko spulchnionej glebie, posiadającej właściwą gruzełkowatą strukturę.

Odmiany marchwi na polu

Pan Damian od wielu lat uprawia sprawdzone i niezawodne jego zdaniem odmiany marchwi, które dają wysoki jakościowo plon handlowy. Na zbiór wrześniowy najlepiej w jego gospodarstwie sprawdza się odmiana Speedo F1– atutem tej marchwi jest silna nać, która umożliwia zbiór kombajnowy.  W strukturze wczesnych zasiewów stanowi również wysokoplonująca odmiana, o 110-dniowym okresie wegetacji, Subito F1. Z kolei do długiego przechowywania producent wybrał dwa mieszańce: Octavo F1 oraz  Polydor F1 – tworzą wyrównane, gładkie korzenie i, nie mają tendencji do pękania w trakcie zbioru, czy przygotowania do sprzedaży.

Przemyślane nawożenie i ochrona

Stanowisko pod uprawę marchwi jest starannie dobierane. Głównym przedplonem są warzywa kapustne. Producent z Szakówki od wielu lat stosuje biopreparaty ograniczające występowanie nicieni w glebie – na dwa lata przed planowaną uprawą marchwi stosuje biopreparat Bactim Receptor.

Jesienią poprzedzającą uprawę marchwi użył nawóz wapniowy Czarną Kredę w ilości 600 kg/ha. Przed siewem nasion marchwi zastosował nawozy EuroFertil Top 51 w ilości 300 kg/ha, Sulfammo 30 w ilości 300 kg/ha oraz 200 kg soli potasowej. Podczas przygotowania redlin zaaplikowano do gleby biopreparat Bactim Receptor w postaci granulatu w ilości ok. 5 kg/ha.

Na uformowanych redlinach zaprawione wcześniej nasiona marchwi biopreparatem Bactim Starter są wysiewane precyzyjnym siewnikiem. Nasiona wysiewane są w zagęszczeniu 1,6 mln szt./ha. Podczas siewu nasion użyto Vydate 10 G w celu ograniczenia liczebności populacji.

W nawożeniu pogłównym producent zastosował YaraLiva Nitrabor i Unika Calcium, nawozy wapniowe  Wapnovit i Optical.

W celu zwalczania mączniaka prawdziwego baldaszkowatych producent wykonał zabieg ochrony preparatem Signum 33 WG. Z kolei, gdy korzenie osiągnęły ok. 80% wielkości całkowitej, zastosowano drugi zabieg preparatem Dagonis, który zabezpiecza rośliny przed zgnilizną twardzikową.

100 ton z hektara

Do zbioru marchwi plantator z Szarkówki wykorzystuje kombajn marki Sator. Kombajn ten jest zawieszany na ciągniku Claas. Korzenie z obciętą nacią przez system podajników transportowane są do skrzyniopalet o wymiarach 120 x160 x110 cm i pojemności 1 tony. Zdaniem producenta tegoroczne zbiory marchwi są bardzo udane. Tegoroczna wydajność z odmiany Subito F1 jest na poziomie ok. 100 t/ha.

Fot. D. Micyk
Materiał filmowy: D. Micyk

ARTYKUŁY POWIĄZANE

None found

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności