yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

  • sketch agrosimex ochrona
  • pantoea agrosimex intermag

  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
  • prevAm Biocont reklama
AktualnościRosja: będzie z górki?

Rosja: będzie z górki?

Od kilku lat rosyjska produkcja szklarniowych warzyw osiąga wyższe od zaplanowanych wskaźniki wzrostu. Tak przynajmniej wynika z oficjalnie publikowanych danych. Nie można jednak wykluczyć, że branża zbliża się, a może już osiągnęła szczyt swoich możliwości – po zakręceniu kurka państwowych subwencji inwestycje w szklarnie zaczynają zamierać.

Ministerstwo Rolnictwa Federacji Rosyjskiej poinformowało, że w pierwszych trzech kwartałach bieżącego roku rosyjskie szklarnie wyprodukowały 966,7 tys. ton warzyw. Z tego 897 tys. ton zebrano w szklarniach zimnych – o 13,5% więcej, niż przed rokiem (790,4 tys. t). Na koniec roku – według tego źródła – można oczekiwać 1,2 mln ton ogórków i pomidorów z zimnych szklarni. I będzie to o 20% więcej niż przed rokiem.

Ministerstwo przyznaje jednak, że w najbliższych pięciu latach trzeba spodziewać się wypadnięcia z eksploatacji 250-300 ha starych obiektów (w kategorii szklarni nieogrzewanych). Produkcja warzyw szklarniowych może spadać o 70-100 tys. ton rocznie.

Powodem jest nieoczekiwana zmiana warunków subsydiowania tego sektora produkcji. Z początkowych 20% zwrotów kosztów inwestycji wprowadzonych przepisami w 2017 r. najpierw zmniejszono pomoc do 10%, a w 2019 r. nagle wykreślono te pozycje z budżetu. Kto z inwestorów mógł, wyhamował wydatki, kto mógł – wycofał się z biznesu.

Sumarycznie, według ocen ministerstwa, Rosja może utracić do 800 ha obiektów szklarniowych (łączna powierzchnia upraw pod szkłem podchodzi do 3000 ha).

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

za: finance.rambler.ru

Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl