yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

orondis syngenta promocja ochrona

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościSpekulacje na rynku powodem ogromnych strat hiszpańskich producentów

Spekulacje na rynku powodem ogromnych strat hiszpańskich producentów

Niemal 2000 hektarów hiszpańskiej marchwi przeznaczonej dla przemysłu czeka aż znajdą się chętni nabywcy, których póki co nie widać na horyzoncie. Tamtejsza organizacja rolna domaga się od rządu, by ten ukrócił nieuczciwe praktyki na niekontrolowanym rynku zbytu. O czym konkretnie mówimy?

W regionie Andaluzji wielu producentów marchwi przeznaczonej dla przemysłu znalazło się w dość tragicznej dla nich sytuacji. Zbiór marchwi, którą posiano we wrześniu/październiku, opóźnia się od kilku tygodni. Niestety, wraz z upływem dni rolnicy tracą coraz więcej pieniędzy. Niemniej, stali nabywcy utrzymują, że rynek jest nasycony.

Według szefa tamtejszej organizacji rolnej, produkcja marchwi na jednym hektarze kosztowała zazwyczaj 3500/4000 euro, jednak wraz ze zwiększeniem się kosztów produkcji, kwota ta osiągnęła 5000 euro. Warto zaznaczyć, że są to koszty nieuwzględniające zbiorów. Większość gospodarstw produkuje marchew na 4 hektarach, więc straty, które poniosą producenci wynoszą średnio 20000 euro.

Co najgorsze w tej całej sytuacji – kontrakty niewiele znaczą. Przetwórnie bowiem opóźniają zbiory, a co więcej, zaniżają stawki o 30 czy nawet 40%. Często oferują 0,18 euro za kilogram, a nawet mniej. Producenci, którzy zainwestowali pieniądze i czas, mimo zwiększonych kosztów produkcji, które wzrosły o niemal 50%, nie są w stanie znaleźć odbiorcy i prawdopodobnie zostaną stratni.

Pozostałe zagraniczne rynki zbytu od wielu lat są samowystarczalne i nie pozostaje nic innego jak zaorać niemal 2000 hektarów wyprodukowanej marchwi. Winę zaistniałej sytuacji upatruje się w niekontrolowanym rynku, który sprzyja nieuczciwym praktykom. Brakuje skutecznych mechanizmów kontrolnych ze strony rządu, który pomógłby uregulować rynek pozostający w rękach spekulantów.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Źródło: coagandalucia.com

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl