Aktualne ceny buraków. Ile za kilogram? [15.11.2023]

Buraki w workach

Powierzchnia uprawy buraków w 2023 roku znacząco wzrosła. Znalazło to odzwierciedlenie w wysokiej podaży owego warzywa na rynku. Wyższa ilość towaru odbiła się z kolei na cenach. Jaka jest więc aktualnie cena za kilogram?

W ramach przypomnienia, powierzchnia uprawy buraków w 2023 roku wzrosła z poziomu 6 299,15 ha (2022) do 7 108,93 ha. Zarazem, podaż owego warzywa na rynkach stała się znacznie większa, natomiast producentom jest dość ciężko uzyskać ceny notowane rok temu. Na jakim poziomie utrzymują się one aktualnie? Jaka jest cena za kilogram w hurcie?

Skupimy się na jednym z rynków hurtowych, a konkretnie na rynku w podwarszawskich Broniszach. W tamtejszych regionach cena zależy przede wszystkim od typu buraka. Najtańsze są buraki kuliste, kulinarne. Najdroższe z kolei buraki podłużne. Aktualne ceny zamykają się w przedziale 0,70-1,10 zł za kilogram. Warto jednak zauważyć, że wyższy pułap cenowy odnosi się do buraków podłużnych i tyczy się nieco mniejszych ilości.

Wskazane ceny pozostają niezmienne już od kilku tygodni. W nachodzącym okresie sytuacja najprawdopodobniej nie ulegnie dużym zmianom. W ramach porównania, stawki na rynku hurtowym w Łodzi oscylują obecnie na dość zbliżonym poziomie, a mianowicie 0,70-1,40 zł za kilogram. Wyższe ceny odnoszą się tutaj do sprzedaży detalicznej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności