Fuzaryjne gnicie kapusty nasila się. Według doniesień literatury światowej sprawca choroby – grzyb Fusarium avenaceum atakuje wiele gatunków roślin. W Instytucie Ogrodnictwa w Skierniewicach trwają badania, w których ocenia się możliwości jej zwalczania w integrowanym systemie ochrony.
W Polsce uprawia się około 50 000 ha kapusty głowiastej. W 2012 r. dotarły do Instytutu w Skierniewicach pierwsze doniesienia o nowej, nieznanej chorobie kapusty z kilku rejonów Polski: Sandomierza, Olsztyna, Sieradza, Kielc, Kalisza, Charsznicy. Przystąpiliśmy dookreślenia przyczyn masowego gnicia główek kapusty głowiastej białej występujące w wymienionych rejonach towarowej produkcji tego warzywa. Badania laboratoryjne wykazały, że sprawcą tej choroby jest patogeniczny grzyb Fusarium avenaceum.
Według doniesień literatury światowej F. avenaceum atakuje wiele gatunków roślin uprawnych (zboża, kukurydzę) i jest między innymi sprawcą suchej zgnilizny ziemniaków, powszechnie występującej w Kanadzie choroby. Grzyb ten został także uznany za ważnego gospodarczo sprawcę choroby roślin kapustowatych, powszechnie uprawianych, jak rzepak jary. Może występować także na różach brokułu w okresie ich magazynowania. Pierwsze objawy na kapuście głowiastej stwierdzono w USA, w stanie Nowy Jork, w 2000 roku. Jednak największe straty z powodu tej choroby (dochodzące nawet do 60%) obserwowano w USA w uprawach rzepaków oraz brukwi w Kanadzie (straty do 80%). Brak, jak dotychczas, doniesień naukowych o występowaniu tej choroby na roślinach kapustowatych w Europie, a także w Polsce.
Jak wspominamy we wstępie, w Polsce pierwsze informacje o występowaniu tej choroby uzyskaliśmy w 2012 r. i pochodziły one od wielu producentów kapusty głowiastej białej w wymienionych wcześniej rejonach uprawy. Chorobę obserwowano w okresie przedzbiorczym oraz w okresie długotrwałego przechowania główek kapusty. Pierwszą towarową plantację kapusty głowiastej białej na powierzchni kilkunastu hektarów porażonej w ponad 80% obserwowaliśmy w rejonie Kalisza. Także w tym samym roku zaobserwowaliśmy pierwsze objawy tej choroby na główkach kapusty głowiastej białej w okresie przedzbiorczym w obiektach doświadczalnych Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach oraz w rejonie Kutna i Łęczycy.
Przeprowadzone wstępne badania taksonomiczne w laboratorium przy wykorzystaniu technik biologii molekularnej potwierdziły, że sprawcą choroby jest grzyb F. avenaceum. Dla tej choroby przyjęto tymczasową polską nazwę – fuzaryjne gnicie główek kapusty.