Stawki dopłat do materiału siewnego dla wniosków złożonych w 2022 roku

Sadzenie ziemniaków

Wraz z dniem 14 stycznia 2023 roku w życie weszło rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 29 grudnia 2022 roku. Tyczy się ono stawek dopłat przyznawanych do 1 ha powierzchni gruntów obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym kategorii elitarny lub kwalifikowany w zależności od metody wytworzenia materiału siewnego (konwencjonalna lub ekologiczna). Różnica pomiędzy stawkami oscyluje na poziomie 20%.

Znana jest wysokość stawek dopłat do 1 ha powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym kategorii elitarny lub kwalifikowany. Za rok 2022 wynoszą one:

  1. 65 zł – w przypadku zbóż i mieszanek zbożowych lub mieszanek pastewnych
  2. 115 zł – w przypadku roślin strączkowych;
  3. 350 zł – w przypadku ziemniaków.

Stawka dopłaty do 1 ha powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych ekologicznym materiałem siewnym kategorii elitarny lub kwalifikowany wynosi:

  1. 78 zł – w przypadku zbóż i mieszanek zbożowych lub mieszanek pastewnych;
  2. 138 zł – w przypadku roślin strączkowych;
  3. 420 zł – w przypadku ziemniaków.

Każdy producent rolny może ubiegać się o dopłaty z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiał siewnego kategorii elita lub kwalifikant pod warunkiem, że posiada działki rolne, na których uprawia się gatunki roślin objęte dopłatami o łącznej powierzchni nie mniejszej niż 1 ha.

Minimalna ilość materiału siewnego, jaka powinna być użyta do obsiania lub obsadzenia 1 ha powierzchni gruntów ornych, określona jest przez odpowiednie rozporządzenie.

Źródło: LODR Końskowola

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności