reklama
Baner Syngenta Scorpion
reklama
yara ogólna nawożenie warzywa
reklama
Baner Bayer Sivanto Prime
reklama
baner neudosan
reklama
baner UPL
reklama
reklama
yara ogólna nawożenie warzywa
reklama
Baner Bayer Sivanto Prime
reklama
baner neudosan
reklama
baner UPL
reklama
reklama
RhizoVITAL
reklama
octavo marchew nasiona
Strona głównaAktualnościSusza obejmuje już 1/3 Europy. Poziom wody w rzekach się obniża, a...

Susza obejmuje już 1/3 Europy. Poziom wody w rzekach się obniża, a temperatury wzrastają…

Susza, susza, susza… Kwestia, która dręczyła producentów w ubiegłym roku i niestety dręczy obecnie. Niektóre regiony znane z uprawy warzyw już od wielu tygodni nie doświadczyły deszczu lub doświadczyły go w bardzo niewielkich ilościach. Sytuacja pozostaje napięta. Tyczy się to zarówno Polski, jak i wielu pozostałych krajów w Europie.

Jak informuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska, długoterminowe prognozy pogody wskazują, że w lipcu w Polsce mają dominować temperatury powyżej 30 stopni Celsjusza. Naukowców w 2023 roku szczególnie niepokoi intensywne, nienotowane w historii pomiarów podgrzewanie się mórz. Zjawisko to, przy panujących upałach, dotyczy również wód śródlądowych, w tym rzek.

reklama
Baner PORW 2025

Europa jest obecnie najszybciej ogrzewającym się kontynentem. Średnia temperatura, od 1900 roku, wzrosła o 2,4 stopnie Celsjusza. Ubiegły rok był najcieplejszym w historii pomiarów. Hiszpanię i Francję od stycznia tego roku nawiedzały rekordowe upały. Kraje te, kolejny rok z rzędu, mierzą się z ekstremalną suszą. Susza dotyka również kraje nadbałtyckie, w tym Skandynawię, gdzie niemal na całym obszarze jest zagrożenie pożarowe w lasach.

Według najnowszych danych Europejskiej Agencji Satelitarnej (ESA) susza w czerwcu – u progu lata – obejmuje już 1/3 terytorium Europy. Obserwowane jest też inne ekstremalne zjawisko. Obecnie bardzo intensywnie nagrzewają się wody morskie, w szczególności wokół Wysp Brytyjskich oraz Morze Śródziemne i Bałtyk. Skala zjawiska nie była dotąd notowana w historii pomiarów.

Z kolei ekstremalne upały napływające w czerwcu znad Afryki do Europy, przyspieszają nagrzewanie się wód śródlądowych: rzek oraz zbiorników wodnych. W Hiszpanii, na południu Francji i Niemczech rzeki mają już bardzo niskie stany wód, a niektóre zaczynają wysychać. W Polsce wiosną w rzekach przeważały średnie stany wód. Jednak nadejście upałów gwałtownie zmienia tę sytuację. Poziom wody w rzekach obniża się. Temperatura wody już wzrosła do 20 stopni Celsjusza, a miejscami osiąga 26 stopni.

Źródło: MKiŚ

reklama
reklama
PNOS baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
reklama
Baner KUPS
Najpopularniejsze artykuły
Polecamy
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl

[newsletter_signup_form id=1]