AktualnościKAPUSTA GŁOWIASTA, KALAFIOR, BROKUŁ – sytuacja na polach - Komunikat warzywniczy z...

KAPUSTA GŁOWIASTA, KALAFIOR, BROKUŁ – sytuacja na polach – Komunikat warzywniczy z 10.06.2020

Obserwujemy pierwsze symptomy mączniaka rzekomego na kapustnych: na górnej stronie liści, małe żółte wodniste niewinne plamki, a na spodniej stronie powoli tworzy się szary nalot (FOT. 1 i 2), szczególnie jest widoczny nad ranem w warunkach wysokiej wilgotności, kiedy są rosy.

Fot. 1. Początki mączniaka rzekomego – górna strona liścia

Fot. 2. Dolna strona liścia

Kalafior w fazie BBCH 19/41. 

Według danych z modeli chorobowych , pierwsze  całkowite infekcje wystąpiły około 20 maja i dalej następują po sobie cyklicznie. Ochrona kapustnych przed mączniakiem rzekomym nie jest łatwa, ze względu na ograniczoną mocno ilość dostępnych rozwiązań do zastosowania  w trakcie wegetacji. Polecamy zapobiegawczo podlać rośliny przed wysadzeniem do gruntu środkiem Proplant 722SL 0,15%. Ważna jest ilość zastosowanej cieczy -powinna wynosić ok 6l/m2. Azoksystrobina (Azarius Pro 250 EC, Tazer 250 EC, Amistar 250 EC) w niektórych uprawach zarejestrowane są do zwalczania mączniaka rzekomego, więc i w kapustnych możemy spodziewać się ubocznego działania.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Podobnie wygląda sytuacja z produktem Signum 33 WG. Preparaty siarkowe posiadają rejestracje do zwalczania mączniaka rzekomego i prawdziwego w uprawach kapustnych, np. Siarkol 80 WP w dawce 3 kg/ha.

Możemy również stosować preparaty biologiczne. Preparat Guard V jest  preparatem mikrobiologicznym stosowanym w uprawach warzywnych w dawce 1 kg/ha. Preparat zawiera starannie dobrane szczepy pożytecznych mikroorganizmów, które regenerują specyficzną mikroflorę roślin, dawka 1 kg/ha. Wszystkie preparaty serii GUARD posiadają certyfikat ekologiczny. Preparat nie zawiera organizmów oraz substancji pochodzących od organizmów genetycznie modyfikowanych.
W 1g preparatu znajduje się  powyżej 1 x 1010 jtk różnych szczepów bakterii, które są korzystne dla roślin, zwierząt i ludzi.

monitorujmy lot motyli zakładając pułapki trójkątne z feromonem oraz  od momentu pojawu pierwszych motyli przeprowadzajmy systematyczne lustracje roślin na polu pod kątem jaj  (składane wzdłuż nerwu głównego) i pierwszych gąsienic na liściach sercowych. 

Pierwssze pokolenie tantnisia jest szczególnie niebezpieczne, ponieważ gąsienice uszkadzają stożek wzrostu, powodując tzw:  wielogłowowość, a w konsekwencji wzrost plonu niehandlowego.

Fot. 3 Pułapka trójkątna  feromonowa wabiąca motyle tantnisia krzyżowiaczka

Fot. 4. Złapany motyl tantnisia

Tantniś krzyżowiaczek i piętnówka kapustnica to groźne  szkodniki w kapustnych. Zarówno ich cykl rozwojowy jak i zwalczanie są bardzo podobne. Monitoring tych szkodników pozwala nam określić presję na plantacji i wspomaga podjęcie decyzji o zabiegach insektycydami.

Obecnie mamy rośliny w różnych fazach rozwojowych na plantacjach, pierwsze brokuły zaczynają wchodzić  fazę zbiorów, a kapusty wczesne zawijają główkę. Jest to trudny moment i duże zagrożenie przed ograniczeniem jakości i ilości plonów spowodowanych żerowaniem wymienionych szkodników. Obecnie na plantacjach liczebność i presja tych szkodników bardzo szybko wzrasta!!

Zalecamy zastosowanie jednego z poniższych preparatów:

Na plantacjach sadzonych w kwietniu gdzie rośliny mają dużą masę nadziemną są już w fazie tworzenia plonu polecamy Proteus 110 OD  0,75l/ha. Co ważne, preparat ten będzie doskonale nam chronił plantacje również przed innymi groźnymi patogenami jak śmietka, mszyce, bielinek rzepnik, bielinek kapustnik, tantniś krzyżowiaczek.

Na plantacjach o późniejszych terminach nasadzeń proponujemy zastosować pyretroidy zwracając uwagę na rejestrację: Proalfacypermetrin 100 EC w dawce 0,08 l/ha (dawny Fastac 100EC) lub Decis Mega 50 EW w dawce 0,15l/ha + SilTac EC 0,15%. SilTac pomoże nam w walce z drobnymi szkodnikami jak mączlik warzywny, mszyce, wciornastki i podniesie skuteczność zabiegu.

Zwracamy również uwagę na fakt, iż plantacje sadzone do gruntu, traktowane preparatem Verimark  do 5-7 tygodni od zaprawienia dodatkowej ochrony nie potrzebują.

Zabieg insektycydowy polecamy wykorzystać jako okazję do zastosowania nawożenia dolistnego.

Po okresie zmiennych temperatur, opadów deszczu mamy objawy niedoborów, rośliny zaczynają bardzo szybko rosnąc i wymagają naszego wsparcia. Na polach sadzonych w maju polecamy zastosowanie ProHorti Plus NPK 20/20/20  4 kg/ha + NHCa DELTA 4 l/ha – wzmacniamy rośliny i budujemy system korzeniowy.

Plantacje  kapustnych sadzone w kwietniu gdzie do zbiorów mamy kilka tygodni proponujemy zastosowanie potasowej wersji ProHorti Plus K  5/10/45  5 kg/ha.

  • Mączlik warzywny – pojawiły się pierwsze osobniki mączlika warzywnego (Aleyrodes proletella) na plantacjach gruntowych kapusty białej głowiastej w fazie BBCH 16-17 wysadzonych w pierwszej dekadzie maja. Nie dopuśćmy do masowego jego namnożenia, z uwagi na ogromny potencjał rozrodczy. Jedna samica może złożyć do 150 jaj. Wykonujmy obserwację  dolnej strony liścia pod kątem dorosłych osobników.
    Na plantacjach chronionych Verimarkiem prowadzimy regularne lustracje, produkt przestaje chronić młode rośliny z reguły po 5-7 tygodniach od zastosowania.

Z chwilą pojawienia się pierwszych osobników proponujemy zastosować  zabiegi w kapuście głowiastej i brukselskiej stosując Teppeki 50 WG w dawce 0,14 kg/ha + SilTAC EC  0,15%. Preparat Teppeki 50 WG ma nową rejestrację do zwalczania mączlika i mszyc – wykazuje długotrwałe działanie.
W pozostałych kapustnych stosujemy Movento 100 SC w dawce 0,75 l/ha + SilTAC EC 0,15%. Na plantacjach kalafiora i brokułu, gdzie nie był stosowany Verimark,  lub gdzie już były stosowane insektycydy wymienione powyżej na mączlika, polecamy produkt  Benevia 100 OD w dawce 0,75 l/ha z dodatkiem adiuwantu olejowego. Benevia 100 OD posiada szerokie spektrum działania i jest zarejestrowana w wielu uprawach warzywniczych w tym: w kalafiorze, brokule, kapuście głowiastej i brukselskiej.

Fot. 5 Pierwsze osobniki dorosłe mączlika warzywnego  na liściach kapusty białej głowiastej 

  • PIĘTNÓWKA KAPUSTNICA

Na przełomie maja i czerwca zaczynamy odławiać motyle (ćmy) piętnówki kapustnicy (Mamaeria brasicae).  Przypominamy więc o  monitorowaniu jej lotu poprzez wystawianie kubełkowych pułapek feromonowych (FOT. 6).

Fot. 6. Kubełkowa pułapka feromonowa

Na Mazowszu w okolicach Łowicza, 8 czerwca zaobserwowano pierwsze złoża jaj (FOT. 7).
Dlatego też zachęcamy do przeglądania plantacji.

Fot. 7 Złoże jaj piętnówki na liściu kapusty białej głowiastej

Kompleksowe rozwiązania herbicydowe:

Sprawdzonym i skutecznym rozwiązaniem w uprawach kapustnych do zwalczania większości chwastów dwuliściennych i niektórych jednoliściennych jest stosowanie na min 7-10 dni od posadzenia (rośliny muszą wyraźnie zacząć rosnąć) pendimetaliny w postaci produktu Stomp Aqua 455 CS w mieszaninie z produktem zawierającym czysty metazachlor – tutaj należy koniecznie dokładnie przeczytać etykietę produktu, produkty zawierające tą samą substancję czynną różnią się rejestracją.

Do zwalczania chwastów jednoliściennych stosujemy typowe graminicydy, np. Agil -S 100 EC lub inne preparaty zwracając uwagę na zapisy rejestracyjne.

Każdy zabieg herbicydowy łączymy z adiuwantem doglebowym Hurricane Soil w stężeniu 0,1-0,15% w celu podwyższenia efektywności zabiegu.

 

Anna Pękalska, Doradca warzywniczy
Sławomir Mechacki, Specjalista ds. warzyw

Procam logo

zenox klucze nasadowe

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl

[newsletter_signup_form id=1]