AktualnościMączniak rzekomy w cebuli - czas na zabiegi ochrony

Mączniak rzekomy w cebuli – czas na zabiegi ochrony

W rozmowach z producentami cebuli z południa i północno-zachodniej Polski dowiadujemy się, że występuje presja choroby grzybowej, a mianowicie mączniaka rzekomego.

Jedną z najgroźniejszych chorób atakujących uprawy cebuli jest mączniak rzekomy, którego sprawcą jest Peronospora destructor. Nasilenie choroby jest różne, zależy przede wszystkim od warunków atmosferycznych występujących w danym sezonie wegetacyjnym.

Objawy mączniaka rzekomego

Pierwotnym źródłem choroby są: plantacje cebuli wysadkowej, na której rosną zainfekowane egzemplarze; zakażona dymka posadzona w pole oraz porażone plantacje cebuli zimującej. Wiosną na na zakażonych roślinach tworzą się trzonki konidialne z zarodnikami konidialnymi. Są one następnie przenoszone przez wiatr na sąsiednie rośliny, powodując tym samym infekcję.

Warunki sprzyjające zarodnikowaniu to wilgotne noce z przelotnymi opadami lub utrzymujące się zamglenia oraz temperatura 10–12°C. Ciągłe zwilżenie powierzchni porażonych roślin przynajmniej od godzin wieczornych do północy powoduje całkowite zablokowanie procesu zarodnikowania.

Pierwsze objawy choroby mogą pojawiać się  na plantacjach cebuli z siewu ozimego lub na plantacji uprawianej z dymki. Liście porażonych roślin są jaśniejsze od roślin zdrowych. Charakterystyczny jest białoszary nalot, obfity nalot zarodników konidialnych widocznych na liściach w rejonach jaśniejszych plam.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Jak informują nas doradcy z firmy Procam, na plantacjach cebuli ozimej, która wymaga szybkiej interwencji można zastosować preparat np. Zorvec Endavia. W przypadku zabiegów zapobiegawczych można zastosować jednej z preparatów tj.: Altima 500 SC, Infinito 687,5 SC, Signum 33 WG. Warto do zabiegów fungicydowych dołączyć stymulator wzrostu imPROver+. 


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl