Inicjatywa “Dla czystej wody pitnej i zdrowej żywności” poruszyła szwajcarskich rolników

„Dla czystej wody pitnej i zdrowej żywności – Brak dopłat do stosowania pestycydów i antybiotyków profilaktycznych” to szwajcarski społeczna inicjatywa dążąca do tego, aby dopłaty bezpośrednie lub dotacje otrzymywały tylko te gospodarstwa, które nie stosują pestycydów oraz profilaktycznych antybiotyków w hodowli zwierząt i trzymają tylko tyle zwierząt ile są w stanie wykarmić bez importowania paszy. Komitet ds. Inicjatywy argumentuje, że dzięki temu woda i żywność staną się ponownie wolne od leków, bakterii opornych na antybiotyki, pestycydów, azotanów i innych toksyn.

https://www.facebook.com/1686366562/videos/10215924881630026/

 

Inicjatywa została zgłoszona 9 lutego 2017 r. Szybko zebrano dla niej wymagane 100 000 podpisów poparcia. Inicjatywę zgłoszono do Rady Federalnej i Parlamentu. Ze względu na COVID-19 jej procedowanie zostało przesunięte. Głosowanie w parlamencie ma odbyć się w 2021 r. Szwajcarscy rolnicy nie pozostawiają suchej nitki na projekcie, który jest ich zdaniem sposobem na pogrążenie krajowego rolnictwa. Jeden z producentów marchwi Egon Scherrer w swoim poście opublikowanym na Facebooku pokazuje, jak wygląda jego produkcja prowadzona dla lokalnego rynku. Informuje przy tym, że po przyjęciu inicjatywy będzie musiał tej produkcji zaprzestać, ponieważ bez środków ochrony roślin nie jest w stanie choćby odchwaścić uprawy. W jego opinii wymagałoby to olbrzymiej liczby roboczogodzin, a pracowników nie ma. Rezygnacja ze środków ochrony roślin oznacza zdaniem rolnika większe zużycie oleju napędowego i większą emisję CO2 przy dodatkowych zabiegach agrotechnicznych. 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności