yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

orondis syngenta promocja ochrona

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościWzmocnione kontrole na granicy z Ukrainą. Rychło w czas...

Wzmocnione kontrole na granicy z Ukrainą. Rychło w czas…

Niekontrolowany import z Ukrainy to ciągnący się problem, który wciąż dotyka polskich rolników. Towar zalewa krajowy rynek w nadmiernych ilościach. W miniony weekend kontrole na przejściach rozpoczęli członkowie ministerstwa. Siekierski zapowiedział ich wzmocnienie i większą aktywizację pracy inspekcji. Producenci zastanawiają się jednak, dlaczego dopiero teraz się to dzieje…

W miniony weekend członkowie kierownictwa MRiRW rozpoczęli kontrole na przejściach granicznych. – Potwierdza się nadmierny import na polski rynek cukru, oleju i przetworów zbożowych takich jak mąki, śruty zbożowe, szczególnie kukurydziane – podkreślił Siekierski i zapowiedział wzmocnienie kontroli oraz jeszcze większą aktywizację pracy inspekcji.

Inspekcja importu produktów z Ukrainy

Minister Czesław Siekierski wizytował przejścia graniczne w Korczowej, Medyce i Hrebennem, w ramach inspekcji importu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy.– Nadmierny import produktów rolnych z Ukrainy, niespełniających wymogów produkcyjnych obowiązujących w UE, zagraża konkurencyjności polskiego rolnictwa – podkreślił szef polskiego resortu rolnictwa.

Minister wyraził zaniepokojenie tym, że końcowymi odbiorcami wielu transportów są kraje bałtyckie Litwa i Łotwa, ponieważ można przypuszczać, że towary do nich przewożone trafią z powrotem do Polski. – Przez wysoki eksport towarów z Ukrainy do krajów Unii Europejskiej jesteśmy wypierani z unijnych rynków – przypomniał minister Siekierski.

Szef resortu rolnictwa zauważył, że w kontekście sytuacji na rynku drobiu niepokoi duży eksport jednodniowych kurczaków z krajów Unii Europejskiej do Ukrainy. – Potrzeba pogłębionych analiz w oparciu o szczegółowe dane – powiedział minister Siekierski.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Wzmocnienie kontroli na granicach

Na przejściu granicznym w Medyce minister Czesław Siekierski rozmawiał z rolnikami – przedstawicielami stowarzyszenia „Oszukana Wieś” o wzmocnieniu kontroli na granicach.

– Jesteśmy na stacji przeładunkowej w Medyce. To tutaj przyjeżdżają pociągi ze zbożem, cukrem i innymi towarami, a także towarami przemysłowymi z Ukrainy. Później towary te albo jadą dalej tranzytem, albo są przeładowywane i wywożone w kierunku Niemiec i polskich portów, a część trafia na rynek polski – powiedział minister Czesław Siekierski.

Podczas wizyty na przejściu granicznym w Hrebennem minister Siekierski poinformował, że w wyniku przeprowadzonych kontroli wykazano konieczność wzmocnienia Inspekcji Weterynaryjnej na granicach. Minister zapowiedział intensyfikację kontroli i większą aktywizację pracy inspekcji.

– Potrzeba tam zatrudnienia dodatkowych lekarzy weterynarii. Potwierdza się też nadmierny import na polski rynek cukru, oleju i przetworów zbożowych takich jak mąki, śruty zbożowe, szczególnie kukurydziane – podkreślił minister Siekierski.

Sekretarz stanu Michał Kołodziejczak w sobotę był na granicy w Hrubieszowie, a w niedzielę w Dorohusku. – Polska granica będzie szczelna, jak nigdy dotąd – zapowiedział wiceminister Kołodziejczak.

– Dzisiejsze kontrole na granicy są efektem konkretnych wytycznych – zero tolerancji dla jakichkolwiek nieprawidłowości. Będę stał na straży polskich rolników i produkcji polskiej żywności – dodał wiceminister Kołodziejczak.

Sekretarz stanu Stefan Krajewski od wczesnych godzin porannych kontrolował drogowe i kolejowe przejścia graniczne w Koroszczynach, Terespolu i Małaszewiczach.

– Służby działają, ale podejmiemy odpowiednie kroki, żeby jeszcze bardziej zwiększyć efektywność tych działań – poinformował wiceminister Krajewski i podkreślił, że bezpieczeństwo żywnościowe jest dla nas najważniejsze.

Czemu dopiero teraz?

– Polska granica będzie szczelna, jak nigdy dotąd – zapowiedział wiceminister Kołodziejczak. Czesław Siekierski dodał z kolei, że kontrole zostaną wzmocnione. Takowe stanowisko pozostaje bardzo istotne w aktualnej sytuacji, w któej znaleźli się rolnicy.

Producenci pytają jednak, dlaczego mówi się o tym dopiero w tym momencie. – Czyżby niekontrolowany import z Ukrainy nie stanowił wcześniej problemu – zastanawiają się rolnicy. Zwracają oni również uwagę na fakt, że Komisja Europejska zaproponowała przedłużenie bezcłowego handlu towarami rolnymi z Ukrainy. Zarówno Czesław Siekierski, jak i Michał Kołodziejczak nieustannie deklarują, że staną wraz z polskimi rolnikami.

Niemniej, obawy wśród producentów pozostają…

Źródło: MRiRW

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl