yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

  • taśmy nawodnienie warzywa susza uprawa
  • rosafert agrosimex gleba

rizocore zaprawianie bleba biocont
OchronaSkuteczny sposób na chwasty

Skuteczny sposób na chwasty

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

W uprawie wielu gatunków warzyw walka z chwastami to jedno z największych wyzwań. Wato rozpocząć ich zwalczanie już na etapie przygotowania stanowiska pod uprawę, korzystając ze skutecznych i sprawdzonych rozwiązań.

Roundup® Flex 480 jest herbicydem dolistnym o działaniu systemicznym. Pobierany jest poprzez zielone części roślin (liście, zielone pędy i niezdrewniałą korę), a następnie przemieszcza się w całej roślinie i dociera do jej części podziemnych (korzenie, rozłogi itp.) powodując zahamowanie wzrostu i rozwoju w ciągu jednej doby a następnie ich zamieranie. Pierwsze objawy działania środka (żółknięcie i więdnięcie) widoczne są po upływie 7–10 dni od zabiegu. Całkowite zamieranie roślin następuje po ok. trzech tygodniach.

Opis działania
Roundup® Flex 480 jest środkiem chwastobójczym w formie koncentratu do sporządzania roztworu wodnego, stosowanym nalistnie, przeznaczonym do zwalczania perzu oraz innych chwastów jednoliściennych i dwuliściennych (rocznych i wieloletnich) wiosną na polach przed siewem lub sadzeniem roślin uprawnych, wiosną po siewie, a przed wschodami kukurydzy i cebuli, przed zbiorem pszenicy ozimej i rzepaku ozimego, na ścierniskach, w uprawie jabłoni, czarnej porzeczki, na użytkach zielonych (łąkach), w leśnych szkółkach sosny, a także do likwidacji ugorów i odłogów, przygotowania gleby pod szkółki i uprawy leśne oraz do desykacji pszenicy ozimej i rzepaku ozimego. Środek stosuje się przy użyciu opryskiwaczy polowych i ręcznych.

Ciepła i wilgotna zima sprzyjała niezahamowanemu wzrostowi i rozwojowi chwastów. Obecnie są już dobrze wyrośnięte i mają rozbudowany system korzeniowy. Sama płytka wiosenna uprawa nie zniszczy korzeni chwastów, co może skutkować ich odrastaniem. Walka z nimi, bezpośrednio w uprawie, przy pomocy specjalistycznych herbicydów selektywnych stanie się bardzo utrudniona. Warto więc pomyśleć o inwazji chwastów już na etapie przygotowania stanowiska pod uprawę.

W tegorocznych warunkach nadmiernego rozwoju chwastów najbardziej  skuteczne będzie połączenie oprysku Roundupem® i płytkiej uprawy przedsiewnej. Należy pamiętać, że nadmierne spulchnienie gleby prowadzi do zwiększonej erozji powietrznej i wodnej. Głęboka wiosenna orka to gigantyczne straty wody, nawet do 10 l/m2

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Jak stosować Roundup®?
To proste, wystarczy pamiętać o zasadzie 2%. Wiosną na małe chwasty stosuje się mniej wody – ok. 100-150 litrów na hektar. Zatem proponowana dawka Roundup® powinna wynosić 2-3 l/ha (2% z 100-150 litrów). Gdy zwalczane są większe chwasty stosuje się 200-250 litrów wody/ha, a dawka Roundupu® wynosi odpowiednio 4-5 l/ha. Dawka dobierana jest również w zależności od gatunków chwastów, np. szczaw, powój, ostrożeń, trzcina, pokrzywa wymagają wyższych dawek. Zalecana ilość wody to w tym wypadku 100-300 l/ha. Ciśnienie robocze powinno wynosić 1,5-2,5 Bar. Oprysk należy wykonać na godzinę przed spodziewanym deszczem.

Generalna zasada jest taka, że przed każdym stosowaniem należy przeczytać etykietę instrukcję stosowania oraz zapoznać się z zarejestrowanymi dawkami i zasadami bezpieczeństwa.

Dobra praktyka rolnicza podpowiada, że do Roundupu® nie należy dodawać żadnych wspomagaczy ani siarczanu amonu. Jeżeli Roundup® stosowany jest z innymi preparatami np. doglebowymi, należy go wlać do zbiornika jako ostatni. Zdecydowanie nie jest polecane stosowanie Roundupu® z nawozami zawierającymi mangan.

Bezpieczeństwo stosowania
Roundup®, wbrew pozorom i mimo niezwykłej skuteczności na chwasty, jest preparatem całkowicie bezpiecznym dla upraw. Wynika to z faktu, że nie ma działania doglebowego tj. nie wiąże się silnie z kompleksem glebowym. Dlatego wystarczą tylko 2 dni przerwy od chwili stosowania do momentu uprawy i siewu. Roundup® działa wyłącznie, gdy jest zaaplikowany bezpośrednio na zielone części rośliny lub niezdrewniałą korę. Tylko w ten sposób jest pobierany i przemieszczany do korzeni. To jest najważniejsza jego cecha – niszczy korzenie, nie tylko liście chwastów. Jest bezpieczny, gdy opryskiwane są wyłącznie chwasty i nie ma jego kontaktu z roślinami uprawnymi. Po stosowaniu Roundupu® można siać i sadzić wszystkie rośliny.

Roundup® to wodny roztwór glifosatu i opatentowanych dodatków i surfaktantów. Właśnie to sprawia, że Roundup® jest tak unikalny i skuteczny.

Kiedy i gdzie stosować Roundup®?
Wiosną zaleca się zastosowanie Roundupu® do przygotowania stanowisk przed siewem kukurydzy, buraków, roślin strączkowych, zbóż jarych, rzepaku i w sadach. Zaleca się również stosowanie preparatu po siewie, ale koniecznie przed wschodami, kukurydzy,
czy cebuli. Roundup® również doskonale sprawdza się do zastosowania przedwschodowego w uprawie ziemniaków, gdy kiełki są jeszcze 2-3 cm pod powierzchnią gleby.

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu.

Artykuł sponsorowany Bayer

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl