yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

voliam kapusta basf ochrona eko

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościCoraz mniej doradców rolniczych i coraz więcej formalności…

Coraz mniej doradców rolniczych i coraz więcej formalności…

Obowiązujące dotychczas zasady, tyczące się przyznawania płatności w ramach Planu Strategicznego WPR, zostały radykalnie zmienione. Znajduje to odzwierciedlenie w obawach wśród producentów, którzy martwią się, że aspekt ten wpłynie na uzyskanie niższych świadczeń niż w poprzednich latach. Kluczowa staje się więc rola doradców rolniczych. Tych jednak brakuje…

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił 13 marca 2023 roku do Wicepremiera, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, realizując wniosek przyjęty podczas XV Posiedzenia Krajowej Rady Izb Rolniczych VI Kadencji o przeprowadzenie w trybie uproszczonym i przyspieszonym szkoleń dla doradców rolniczych, którzy utracili uprawnienia i zostali skreśleni z listy prowadzonej przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie.

Jak informuje KRIR, nadchodząca kampania składania wniosków o płatności w ramach Planu Strategicznego WPR będzie szczególnie trudna ze względu na radykalne zmiany w stosunku do obowiązujących dotychczas zasad. Bardzo późne przyjęcie przez Sejm RP ustawy o Planie Strategicznym, a następnie wprowadzanie rozporządzeń wykonawczych regulujących szczegółowe warunki, tryb przyznawania i wypłaty poszczególnych rodzajów płatności powoduje, że rolnicy czują się niedoinformowani. Obawiają się ponadto, że otrzymają niższe płatności niż w poprzednich latach. W takiej sytuacji konieczna jest pomoc doradców rolniczych, uprawnionych do wypełniania wniosków składanych do ARiMR.

Tymczasem doradców rolniczych jest coraz mniej… Wielu doświadczonych doradców odchodzi na emerytury, wiele osób utraciło uprawnienia do świadczenia usług doradczych. Konieczne jest zatem przeprowadzenie w trybie pilnym szkoleń dla kandydatów na doradców rolniczych. Szczególnie ważne jest przywrócenie uprawnień doradcom, którzy utracili uprawnienia, np. z powodu urodzenia i wychowania dzieci, czy innych przyczyn, uniemożliwiających systematyczne odnawianie uprawnień – zaznacza KRIR.

Ze względu na termin składania wniosków sprawa jest bardzo pilna.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Źródło: KRIR

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl