Mączlik warzywny – i nici z jakości kapusty

Fot. 4. … łączą się w większe agregaty. Fot. K. Kupczak

Powiedzieć, że to plaga, to nic nie powiedzieć. I gdy się teraz trafi na plantację warzyw kapustnych, to przestaje dziwić w tym sezonie cena za główkę kapusty (bez względu na gatunek – głowiastej białej, czerwonej, kapusty włoskiej) czy różę kalafiora i brokułu albo jarmuż – tak wysokiej nie pamiętają nawet doświadczeni ogrodnicy. Na rynku hurtowym w lipcu – 6 zł za świetnej jakości różę kalafiora, a 3–4 zł – za główkę kapusty. Uzyskać wysokiej jakości warzywo, naprawdę w tym sezonie jest bardzo trudno, i wymaga to dużych nakładów finansowych i koncepcyjnych.

Benevia FMC

Mączlik warzywny nie jest nowością dla uprawiających warzywa kapustne, ale w takim nasileniu chyba dotychczas nie wystąpił… Od kilku lat kontroluję wielkotowarową produkcję różnych gatunków i odmian warzyw kapustowatych, ale dzisiejszy rekonesans przerósł moje wyobrażenie. Wiedziałam, że może być źle, ale że aż tak…

Czerwcowe upały uniemożliwiały wykonanie zabiegów ochronnych, nie przeszkadzały jednak mączlikowi błyskawicznie się rozwijać. Teraz szczególnie dobrze widać „preferencje” tego szkodnika odnośnie do kapusty włoskiej czy jarmużu. Jednak także kapusty głowiaste białe i czerwone oraz kalafiory są bardzo silnie opanowane. Na profesjonalnej plantacji kapusty włoskiej (dotychczas ogrodnik wzorcowo prowadził produkcje) „włos się na głowie jeżył” na widok stanu warzyw.

Fot. 1. Larwy mączlika na dolnej stronie liścia kapusty włoskiej. Fot. K. Kupczak

Na dolnej stronie liścia kapusty włoskiej brakowało już miejsca dla kolejnych larw mączlika (fot. 1), natomiast górna strona liścia leżącego poniżej pokryta była warstwą lepkiej substancji, która schnąc pokrywała go białymi płatami (fot. 2).

Fot. 2. Biała lepka warstwa wydzieliny mączlików pokrywająca górną powierzchnię liścia znajdującego się poniżej silnie opanowanego. Fot. K. Kupczak
Fot. 3. Aktywne mączliki wydzielają intensywnie rosę miodową w formie kropel, które… Fot. K. Kupczak
Fot. 4. … łączą się w większe agregaty. Fot. K. Kupczak

Była to pozostałość po rosie miodowej wydzielanej przez aktywne (żerujące) mączliki (fot. 3). Do słodkich kropel wydzielanych na powierzchnię rośliny przykleja się nalot woskowy pokrywający ciało mączlików. Z czasem krople łączą się w duże „agregaty” (fot. 4). Opadają one na niżej położone liście i tam odparowują. Pozostaje lepka „skórka”, która z podmuchami wiatru może się przemieszczać na całą powierzchnię pokarbowanego liścia kapusty włoskiej. Na wydzielinie rozwijają się grzyby sadzakowe, przez co warzywo jest dodatkowo zanieczyszczone (fot. 5) i zupełnie nieapetyczne.

Fot. 5. Rosa miodowa jest świetną pożywką dla grzybów sadzakowych. Fot. K. Kupczak

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku jarmużu, ale na nim szkodnik przybiera nieco ciemniejsze zabarwienie. Trochę też inaczej się zachowuje. Otóż obserwowane, starsze larwy (w fazie poczwarki) okryte były dodatkowo warstwą rosy miodowej (fot. 6), być może ta osłonka ma zapobiegać wysychaniu.

Fot. 6. Na jarmuży poczwarki mączlika okrywała warstwa lepkiej wydzieliny. Fot. K. Kupczak

Silnie opanowane są także kalafiory (fot. 7) i kapusta głowiasta (fot. 8).

Fot. 7. Dolna strona liścia kalafiora
Fot. 8. Liczne larwy mączlika na liściu kapusty głowiastej białej. Fot. K. Kupczak

Jednocześnie na wszystkich ww. warzywach znajduje się populacja szkodnika, którą stanowią wszystkie stadia rozwojowe: jaja (raczej odporne na działanie środków ochrony roślin, fot. 9), larwy (również odporne na insektycydy), poczwarki i wychodzące z poczwarek osobniki dorosłe (fot. 10). Pozostałości po poczwarce przytwierdzone do skórki liścia (fot. 11) zanieczyszczają go dodatkowo.

Fot. 9. Samica i złoża jaj (po kilkunastu godzinach po złożeniu jaja ciemniej). Fot. K. Kupczak
Fot. 10. Larwy, poczwarki i osobnik dorosły mączlika warzywnego. Fot. K. Kupczak
Fot. 11 Poczwarki, po wydobyciu się z nich mączlików, pozostają przytwierdzone do powierzchni liścia. Fot. K. Kupczak

Samo przez się sie rozumie, że niedopuszczenie do silnego zasiedlenia warzyw kapustnych przez mączlika wymagało intensywnej, wielokrotnej ochrony, gdyż jednym zabiegiem rzadko kiedy udawało się wyeliminować zagrożenie (zarejestrowane do tego celu są – Movento 100 SC, Benevia 100 OD oraz Limocide). Do tego dochodzi wydatek na nawadnianie i warzywa muszą w tym szczególnie ciężkim roku tyle kosztować. Pośrednicy dokładają swoją marżę i w efekcie „buty spadają” po usłyszeniu ceny w detalu, np. za różę kalafiora.

Wszystkie zdjęcia wykonano w dniu 12 lipca 2019 r.

Tekst i fot. Katarzyna Kupczak

 

ARTYKUŁY POWIĄZANE

None found

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności