yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

voliam kapusta basf ochrona eko

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościTurkuć podjadek uciążliwy w uprawach tunelowych

Turkuć podjadek uciążliwy w uprawach tunelowych

W uprawach warzyw w tunelach, szczególnie tych wczesnych sporo krwi może napsuć plantatorom turkuć podjadek. W tym sezonie małopolscy ogrodnicy już obserwują korytarze drążone przez tego szkodnika w tunelach z wczesnym selerem czy sałatą. 

Osobniki dorosłe turkucia podjadka

Turkuć podjadek łac. Gryllotalpa gryllotalpa występuje na stanowiskach wilgotnych. Jest to owad dużych rozmiarów o długości 35-50 mm i krępej budowie ciała, . Przedtułów jest silnie wykształcony z łopatowatymi, grzebnymi nogami pierwszej pary. Skrzydła pierwszej pary są skórzaste, mniejsze niż drugiej pary, które są pergaminowate i siateczkowato użyłkowane. Larwa turkucia początkowo bezskrzydła przypomina wyglądem postać dorosłą. Dorosłe owady i larwy zimują w glebie. Samice składają jaja do gleby na głębokość 10-20 cm, w okresie od czerwca do lipca – od 150 do 500 jaj w sezonie. W roku rozwija się 1 pokolenie.

Szkody na plantacjach wyrządzają zarówno owady dorosłe jak i larwy odżywiając się korzeniami włośnikowymi i palowymi młodych roślin. Tuż pod powierzchnią ziemi drążą chodniki, nad którymi gleba unosi się i pęka. Rośliny są w tym miejscu wyrzucane na powierzchnię lub podcinane, dlatego więdną i obumierają.

Korytarz w glebie w tegorocznej wczesnej uprawie selera

Do metod ograniczania występowania turkucia podjadka zalicza się wcześnie wykonaną orkę jesienną. W okresie wegetacji zaleca się spulchniać międzyrzędzia, co powoduje niszczenie gniazd z jajami i larwami. Wkopane w ziemię pojemniczki np. po jogurcie w taki sposób aby krawędź była zagłębiona poniżej powierzchni ziemi umożliwiają wyłapywanie dorosłych szkodników wędrujących nocą. Rozwiązanie to sprawdza się jednak na mniejszych powierzchniach. W uprawach pod osłonami dobrze sprawdza się również dezynfekcja termiczna podłoża

Zdjęcia A. Wilczyńska

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Aleksandra Czerwińska-Nowak
Aleksandra Czerwińska-Nowak
Absolwentka wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Przez cztery lata pracowała na tej uczelni jako asystent w Katedrze Warzywnictwa zajmując się tematyką technologii uprawy grzybów jadalnych i warzyw. W 2008 roku dołączyła do zespołu miesięcznika „Warzywa”. Specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących doboru odmian warzyw ich uprawy oraz przechowywania i przygotowania do sprzedaży.
Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl