yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

teagro warzywa ochrona

Baner Bayer Propulse
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
  • prevAm Biocont reklama
AktualnościCeny marchwi na Ukrainie poszybowały w dół. Rolnicy sprzedają ją o 72%...

Ceny marchwi na Ukrainie poszybowały w dół. Rolnicy sprzedają ją o 72% taniej niż w 2023 roku

Marchew na Ukrainie jest sprzedawana bardzo tanio. Na początku marca ceny skierowały się dół, a ukraińscy producenci obawiają się kolejnych obniżek.  Ile aktualnie kosztuje marchew na Ukrainie? Co z importem do Polski? 

W ramach ciekawostki, przyjrzyjmy się cenom marchwi na Ukrainie.

Ile za kilogram marchwi na Ukrainie?

Wraz z początkiem marca ceny marchwi na Ukrainie poszybowały w dół. Do jakiego poziomu stawki spadły? Ukraińscy rolnicy byli gotowi sprzedawać marchew w cenach 7-10 UAH za kilogram. Uwzględniając aktualny kurs, marchew na Ukrainie kosztowała 0,70-1,00 zł za kilogram. Jak podaje serwis EastFruit, stawki obniżyły się o 14% względem poprzedniego tygodnia. Co przyczyniło się do spadku cen marchwi na Ukrainie?

Powodem niskich cen jest wyjątkowo ciepła zima. Wielu producentów napotyka problemy z przechowywaniem warzywa. Krótko mówiąc, jakość spada w zatrważającym tempie. Na rynku zauważalnie zwiększyła się z tego powodu podaż towaru o średniej i niskiej jakości. Tylko niektórzy rolnicy, którzy nie napotkali problemów związanych z przechowywaniem marchwi, zdecydowali się wstrzymać ze sprzedażą do momentu, w którym stawki wzrosną.

Jak sytuacja wyglądała w poprzednich latach?

Zarówno w 2022, jak i w 2023 roku ceny marchwi na Ukrainie oscylowały na znacznie wyższym poziomie. Niższych stawek możemy dopatrywać się dopiero w 2021 roku. Względem ostatnich dni lutego w 2023 roku aktualne ceny marchwi na Ukrainie, jak wskazuje serwis EastFruit, pozostają niższe aż o 72%. Niewykluczone są dalsze obniżki.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Importerzy wykorzystają sytuację na Ukrainie?

Aktualne ceny marchwi w Polsce pozostają na zdecydowanie wyższym poziomie. Obecnie polscy producenci na rynku w Broniszach nie sprzedają produktu taniej niż 2,00 zł za kilogram. Wysokiej jakości marchew jest ponadto znacznie droższa. Stawki oscylujące na poziomie 0,70-1,00 zł za kilogram, które widzimy na Ukrainie, mogą więc wydawać się korzystne dla importerów. Warto jednak zaznaczyć, że towar pozostaje niskiej jakości.

W minionym roku Polska nie importowała ponadto marchwi z Ukrainy. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, nie sprowadzono nawet kilograma marchwi z tamtejszych stron. Nie da się jednak ukryć, że w 2023 roku ceny na Ukrainie były znacznie wyższe, a aktualna zapaść cenowa może zachęcić importerów do działania.

Źródło: east-fruit.com

agrosimex prolectus fungicyd

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl