Fatalna sytuacja na rynku cebuli

Cebula żółta giełda hurtowa

Cebula nie ma popytu na rynku warzyw świeżych. Bardzo słaby zainteresowanie hurtowych kupców sprawiło, że bieżący handel cebulą w dużym hurcie prawie stanął. A jesteśmy w okresie zbiorów, gdy na bieżąco na rynek trafia nowy towar.

Słaby popyt na cebulę poważnie wpłynął na jej cenę. Na rynku świeżym ceny sprzedażowe za cebulę kalibrowaną i workowaną spadły w krótkim czasie o prawie 40% i obecnie są na poziomie zaledwie 0,40-0,70 zł/kg.

Jak podaje portal fresh-market, w 2018 roku, jeszcze w połowie września cena cebuli była niższa niż odpowiednia w sezonie bieżącym, ale wtedy trwał dynamiczny trend zwyżkowy i, w październiku już było 1,05 zł/kg. Rok temu mieliśmy rekordowo wysokie ceny od początku sezonu, a w okolicach 10 października średnia wynosiła 1,20 zł/kg. Nie ma porównania do cen obecnych.

Bieżący poziom cen nie wynika z generalnie dużo wyższych zbiorów. W 2018 r. wyniosły one 562 tys. ton, w 2019 było to 535 tys. ton, a w tym roku szacuje się je na 580 tys. ton, czyli tylko +8-9 procent rok do roku.

Źródło: fresh-market

ARTYKUŁY POWIĄZANE

None found

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności