yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

voliam kapusta basf ochrona eko

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościInstrukcje tyczące się przechowywania nawozów są nieścisłe i wygórowane…

Instrukcje tyczące się przechowywania nawozów są nieścisłe i wygórowane…

Zarząd Lubelskiej Izby Rolniczej, odpowiadając na coraz liczniejsze sygnały od rolników, pragnie zainterweniować i zaapelować w sprawie ujednolicenia i złagodzenia warunków prawidłowego przechowywania dla nawozów azotowych zawierających azotan amonowy powyżej 28%.

Jak informuje Lubelska Izba Rolnicza, nowe uregulowania dotyczące uznania części nawozów azotowych zawierających azotan amonowy powyżej 28% za substancje niebezpieczne jeszcze mocniej zarysowały brak spójności w warunkach prawidłowego przechowywania nawozów wyznaczanych przez poszczególnych producentów nawozów. Brak spójnego i logicznego podejścia w wyznaczaniu ogólnych, jednolitych zasad przechowywania nawozów, doprowadził do powstania rozbieżnych wytycznych. Dało to tym samym ogromne możliwości do nieuczciwego unikania odpowiedzialności za ostateczną jakość nawozów przez producentów, tym samym ścigania i sankcjonowania rolników przez organy nadzorujące.

– Szczególnie bulwersujący jest fakt, że dwaj krajowi producenci saletry amonowej wyznaczają wygórowane, ale niejednoznaczne ogólne zasady magazynowania saletry amonowej. Taka sytuacja w konsekwencji sprawi, że świadomi rolnicy zaczną unikać nabywania nawozów konkretnych marek lub całkowicie zaniechają nabywania saletry amonowej w obawie niedopełnienia wymogów magazynowania, utraty gwarancji czy sankcjonowaniu przez organy kontrolne. Dlatego trudno wytłumaczyć logicznie konieczność posiadania przez każdego rolnika specjalnego budynku magazynowego na saletrę amonową czy inny nawóz zawierający w swoim składzie więcej niż 28% azotanu amonowego. W konsekwencji coraz częściej możemy spotkać się z kontrolami Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska i wykazywanymi nieprawidłowościami w sposobie magazynowania, czego pierwsze przykłady mamy w woj. lubelskim – zaznacza LIR.

W nawiązaniu do powyższego Zarząd Lubelskiej Izby Rolniczej apeluje do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi i producentów nawozów o podjęcie odpowiednich działań mających na celu złagodzenie i ujednolicenie ogólnych zasad magazynowania nawozów azotowych zawierających azotan amonowy powyżej 28%. Złagodzenie ogólnych zasad magazynowania pozwoli na urealnienie rzeczywistego zagrożenia bezpieczeństwa, warunków magazynowania, nieuzasadnionego sankcjonowania rolników, a także wyeliminuje nieuczciwe unikanie odpowiedzialności gwarancyjnej. Dodatkowo Izba zwraca się o wydanie przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi jednoznacznej interpretacji czy w rozumieniu ustawy z dnia 10 lipca 2007 roku o nawozach i nawożeniu instrukcja staje się prawem?

Źródło: LIR

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl