yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

  • sketch agrosimex ochrona
  • pantoea agrosimex intermag

  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
  • prevAm Biocont reklama
AktualnościKolejny spadek cen bobu. Kogo dziś stać na uprawę?

Kolejny spadek cen bobu. Kogo dziś stać na uprawę? [10.06.2024]

Sezon na bób trwa, a ceny są coraz niższe. Koszty produkcji i ręcznego zbioru pozostają natomiast na wysokim poziomie. Kogo więc stać na uprawę? Sprawdź aktualne ceny bobu na Broniszach i Rybitwach.

Cena krajowego bobu na rynku hurtowym w podwarszawskich Broniszach w ubiegłym tygodniu (03.06.2024) wynosiła od 14,00 do 16,00 zł/kg. Wahania wynikały z jakości towaru i podaży w danym momencie. Na krakowskiej giełdzie “Rybitwy” ceny bobu oscylowały natomiast na poziomie 15,00-18,00 zł/kg. W rzeczywistości była to jednak cena wywoławcza. Niskie zainteresowanie zmuszało producentów do sprzedaży nawet za 13,00-14,00 zł/kg.

Już wtedy producenci mówili o dysproporcji wynikającej z ilości poniesionych kosztów i ostatecznej ceny produktu. Jasno informowali, że stawki za które sprzedają towar były wystarczające kilka lat temu, a w obliczu nieprzerwanie rosnących kosztów są zbyt niskie. Nie wiadomo więc kogo będzie stać na uprawę warzywa. Utrzymanie upraw na wysokim poziomie jakościowym wymaga wyższego wynagrodzenia. Stawki spadają natomiast z tygodnia na tydzień.

Przyspieszony start wegetacji w bieżącym roku, podobnie jak w przypadku innych upraw, sprawił, że bób mogliśmy obserwować w sprzedaży wcześniej. Towaru jest na rynku sporo, a to przyczynia się do wcześniejszego niż w ubiegłym roku obniżenia cen.

Aktualne ceny bobu. Ile dziś kosztuje kilogram?

Polski bób w dniu 10.06.2024 kosztuje na rynku hurtowym w podwarszawskich Broniszach od 12,00 zł do 15,00 zł/kg. Z każdym kolejnym dniem bobu sukcesywnie pojawia się na rynku więcej, co może wiązać się z obniżkami. Sytuacja na krakowskiej giełdzie “Rybitwy” nie wygląda niestety bardziej optymistycznie. Aktualnie, jak donoszą producenci, ceny oscylują w granicach 12,00-13,00 zł/kg. Warto jednak zaznaczyć, że jest to cena do negocjacji. W rzeczywistości stawki są więc nierzadko nieco niższe.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl