yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

voliam kapusta basf ochrona eko

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościMłoda kapusta z Albanii już w Polsce. Co z kapustą od polskich...

Młoda kapusta z Albanii już w Polsce. Co z kapustą od polskich rolników?

Import warzyw spoza granic Polski trwa w najlepsze. Na rynku pojawiły się pierwsze ogłoszenia dotyczące młodej kapusty z Albanii. Krajowi rolnicy martwią się, że “wyższa” cena nie zdoła się długo utrzymać. Jak aktualnie przedstawia się sytuacja? 

Krajowej kapusty nie brakuje

Import młodej kapusty z Albanii zaskoczył producentów. Nie ma w tym jednak nic dziwnego, gdyż podaż warzywa z ubiegłorocznych zbiorów jest jeszcze dość wysoka.

Młoda kapusta z Albanii

Na krajowym rynku pojawiły się ogłoszenia dotyczące młodej kapusty z importu. Towar sprowadzany jest z Albanii. Producenci obawiają się, że w przypadku, w którym do Polski trafią duże dostawy, utrudni im to w znaczącym stopniu uzyskanie bardziej satysfakcjonujących cen. To jest natomiast bardzo istotne z uwagi na koszty produkcji, a także problemy przy zbiorach, które producenci napotkali w minionych tygodniach.

Co aktualnie dzieje się na rynku?

Na początku minionego tygodnia nastąpił zwrot na rynku. Kapusta biała z ubiegłorocznych zbiorów odbiła się od dna. Przez długie tygodnie stawki pozostawały na dość niskim poziomie. Producenci nierzadko mieli problem, by uzyskać 1,00 zł za kilogram. Obecnie ceny są nieco wyższe i oscylują najczęściej w przedziale 1,20-1,40 zł za kilogram (Rynek Hurtowy Bronisze).

Warto przy tym zaznaczyć, że czas mija bardzo szybko, natomiast kapusty jest coraz mniej. Dodatkowo, dotkliwy mróz mógł przyczynić się do znaczących strat, gdyż nie wszyscy producenci mają dostęp do nowoczesnych przechowalni. Część towaru przechowywana jest w tradycyjnych kopcach. Rolnicy przewidywali, że stawki utrzymają się na nieco wyższym poziomie, a wraz z biegiem czasu wzrosną. Na rynku pojawił się jednak import.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Sytuacja powtarza się co rok. Należy jednak przyznać, że aktualnie importerzy rozpoczęli swoje działania dość wcześnie. Rok 2024 ledwie się rozpoczął, a na rynku już pojawiają się ogłoszenia tyczące się młodej kapusty spoza granic Polski. Obecność importu niewątpliwie może przyczynić się do niższego zainteresowania polskim produktem.

Młoda kapusta z Albanii… A może z Macedonii i Włoch?

Co istotne, kolejny sezon w wielu polskich gospodarstwach już się rozpoczął i w najbliższych miesiącach na rynku pojawi się również krajowa młoda kapusta. Tymczasem, import z Albanii rozpoczął się już teraz. Biorąc pod uwagę ubiegłoroczne doświadczenia, wraz z biegiem czasu pojawi się również młoda kapusta z Macedonii oraz Włoch…

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl