yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

teagro warzywa ochrona

Baner Bayer Propulse
  • prevAm Biocont reklama
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
AktualnościBezpieczna produkcja szklarniowa. Jak wyeliminować zagrożenia? Zapis webinarium

Bezpieczna produkcja szklarniowa. Jak wyeliminować zagrożenia? Zapis webinarium [30.01.2024]

Czy z ubezpieczenia szklarniowego można pokryć koszty likwidacji szkody i odtworzenia produkcji? Czy można jeszcze znaleźć solidną i trwałą konstrukcję szklarni na lata? Jak radzić sobie z wirusem ToBRFV w uprawie pomidorów szklarniowych? Na te i na inne pytania odpowiedzieliśmy podczas webinarium “Bezpieczna produkcja szklarniowa”, które odbyło się 30 stycznia 2024 roku.

Bezpieczeństwo upraw szklarniowych

W całej produkcji roślinnej to uprawy szklarniowe dają możliwość zbierania największego plonu z jednostki powierzchni, ale wymagają przy tym największych nakładów. Inwestycja w szklarnie produkcyjne to potężny wysiłek finansowy i organizacyjny, dlatego bezpieczeństwo upraw szklarniowych ma szczególne znaczenie.

Dotyczy to zarówno samych obiektów produkcyjnych, jak i urządzeń technicznych, przy których wyborze warto postawić na sprawdzoną jakość. Ze względu na wysoką wartość konstrukcji i wyposażenia konieczne jest objęcie ich dobrą ochroną ubezpieczeniową, ale także samej uprawy, której grożą liczne niebezpieczeństwa.

Roślinom w szklarni grożą nie tylko zdarzenia losowe i zjawiska pogodowe, ale także nowe choroby i szkodniki. Wyzwaniem dla producentów szklarniowych bywa też sytuacja na rynku warzyw, a także środków do ich produkcji. Podczas webinarium zaproszeni eksperci wyjaśnili, jak można wyeliminować lub ograniczyć niektóre zagrożenia, a także od których ryzyk można i trzeba się ubezpieczyć.

Jakie tematy poruszyliśmy?

Na pytania dotyczące pierwszego na rynku specjalistycznego ubezpieczenia upraw pod osłonami HORTISECUR® G, jego zakresu i konstrukcji odpowiedział Michał Kłobus, menadżer ds. ubezpieczeń ogrodniczych firmy AgroRisk Polska – KLIKNIJ.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Następnie głos zabrał dr Janusz Mazurek z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, który jest koordynatorem w Centrum Innowacyjnych Technologii, reprezentuje też Ośrodek Zaawansowanych Technologii Produkcji Ogrodniczej. Specjalista wyjaśnił jakie znaczenie ma solidna i trwała konstrukcja szklarni z punktu widzenia użytkownika – KLIKNIJ.

Kolejnym tematem, który poruszyliśmy jest zagrożenie produkcji szklarniowej ze strony patogenów, które potrafią doprowadzić do znacznych strat w uprawie. Skupiliśmy się na wirusie, który już w 2014 roku, kiedy zaobserwowano go po raz pierwszy w Jordanii, wzbudził dużą czujność ze względu na bardzo dużą wirulentność, szybkość rozprzestrzeniania się i szkody jakie czynił na plantacjach. Obawy, jak wiemy, okazały się słuszne, ponieważ obecnie obserwuje się jego występowanie we wszystkich rejonach intensywnej uprawy pomidorów na świecie. O zagrożeniu, jakie wirus ToBRFV stanowi dla upraw pomidora opowiedziała dr Katarzyna Tykarska-Duchovska – KLIKNIJ.

agrosimex prolectus fungicyd

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl