Jaką odmianę ogórków wybrać, aby sezon zakończył się powodzeniem? Na czym skupiają się profesjonaliści? Sprawdź, jakie odmiany ogórków polecają producenci w sezonie 2024.
Tomasz Gondek prowadzi gospodarstwo w rejonie grudziądzkim, gdzie uprawia ogórki sałatkowe w tunelach foliowych na powierzchni ok. 1 ha. W tym sezonie rozsada, którą ogrodnik produkuje we własnym zakresie, trafiła na maty z wełny mineralnej w terminie od 5 do 8 marca. Drugie nasadzenie planowane jest po 25 lipca. W gospodarstwie pana Tomasza rośliny prowadzone są w systemie na parasol. Plantator zdecydował się na odmianę Grummel F1. Dlaczego?
– Grummel F1 jest plenny, wybacza błędy i nie jest trudny w uprawie. Istotną cechą, z mojego punktu widzenia, jest mała wrażliwość odmiany na stresowe warunki uprawy, co wpływa na stabilność plonowania przez cały sezon. Grummel F1 ma opinię rośliny, która pędzi po sznurku i wymaga ciągłej pielęgnacji, jednak nie podzielam tego zdania. Uprawiałem już odmiany, które wymagały zdecydowanie więcej pracy – przekazywał T. Gondek.
Według producenta początek tego sezonu był dobry. Etap produkcji rozsady przebiegł bez większych problemów. – Po posadzeniu roślin na miejsce stałe było dosyć dużo słońca, nie wystąpiły drastyczne spadki temperatury i po 4 tygodniach od postawienia roślin na matach zaczęliśmy regularne zbiory, które do tej pory (koniec maja) utrzymują się na w pełni zadowalającym poziomie. Rośliny dobrze się regenerują i kwitną, więc nie widać na horyzoncie przerw w owocowaniu. Staramy się utrzymać rośliny w dobrej kondycji, spełniać ich wymagania i utrzymać w ten sposób ciągłość plonowania, co w przypadku Grummela F1 nie jest trudne, szczególnie jeśli ktoś wcześniej uprawiał odmianę Melen F1 – podkreślał T. Gondek.
W tym samym rejonie swoje gospodarstwo prowadzi Roman Rapicki. Ogrodnik uprawia warzywa w ogrzewanych tunelach foliowych. W cyklu wiosennym sadzi ogórki, z kolei w jesiennym – pomidory. Do uprawy w cyklu wiosennym wytypował dwie odmiany ogórka: Grummel F1 i Sultanit F1. Rozsadę ogrodnik produkuje we własnym zakresie. W tym sezonie nasiona wysiano 2 marca, a sadzenie na miejsce stałe wykonano na początku kwietnia. Rośliny prowadzone są metodą na parasol. Podłoże do uprawy stanowią trociny umieszczone w rękawach foliowych. Pierwsze zbiory odmiany Grummel F1 w obiekcie z ogrzewaniem podłogowym rozpoczęły się już po 18 dniach od posadzenia.
– Zawdzięczamy to pogodzie i wyjątkowym warunkom w tunelu z ogrzewaną podłogą betonową. Nie da się ich porównać z warunkami w obiektach z nadmuchem czy ciągami grzewczymi – zaznaczał R. Rapicki. – Grummela F1 sadzę od około czterech sezonów. Zdecydowałem się na niego poszukując smacznego ogórka na potrzeby hurtowni, ponieważ sprawdzona odmiana, którą wcześniej uprawiałem przez wiele lat „wyrodziła” się i nie dawała już satysfakcjonujących plonów. Grummel F1 spełnił oczekiwania naszego odbiorcy co do smaku i jakości owoców oraz moje pod względem wielkości plonu. Kiedy klient przełamuje przywieziony do hurtowni owoc, jego świeży zapach od razu czuć w całym pomieszczeniu, a w smaku nie ma śladu goryczki, co zdarzało się u innych odmian. Dlatego Grummel F1 pozostaje numerem 1 w moim gospodarstwie. W tym sezonie mam także na próbę odmianę Sultanit F1. Ma ona nieco silniejszy wigor od Grummela F1 i daje w moich warunkach produkcyjnych nieznacznie wyższy plon. Co istotne wykazuje także odporność na wirusa zielonej mozaiki ogórka. Jednak pod względem walorów wizualnych owoców preferuję Grummela F1, ponieważ odznacza się ładniejszym żebrowaniem oraz bardzie jednolitą barwą na całej długości owoców – dodał plantator.
Robert Stefański prowadzi wraz z rodziną gospodarstwo w miejscowości Sitno k. Wąbrzeźna. Uprawia w nim głównie pomidory w szklarniach i tunelach foliowych starego typu oraz w nowoczesnym ogrzewanym bloku z podwójną pompowaną folią. Na mniejszą skalę w gospodarstwie sadzi się również ogórki. Nasiona pomidorów wysiewane są na początku stycznia, a pod koniec lutego rośliny trafiają na miejsce stałe w zagęszczeniu 3,5 wierzchołka/m2. W gospodarstwie prowadzona jest uprawa w glebie z fertygacją.
– Uprawiamy zarówno pomidory mięsiste malinowe, jak i wielko- oraz drobnoowocowe specjały. Z oferty firmy Enza Zaden miejsce w naszych obiektach znalazły pomidory: Cubalibre F1 o czekoladowych 200-gramowych owocach i Mamipink F1 o dużych, malinowych owocach w kształcie sakiewki. Swoje produkty sprzedajemy w znakomitej większości z gospodarstwa w ramach rolniczego handlu detalicznego, a obydwie odmiany stanowią doskonałe urozmaicenie naszej oferty, uzupełniając ją pod względem koloru i wyjątkowego kształtu owoców – tę różnorodność bardzo cenią sobie nasi klienci i za taki wyjątkowy towar są skłonni zapłacić więcej. Naszym odbiorcom oferujemy również ogórki sałatkowe. W tym segmencie niezastąpiony jest Grummel F1, który bardzo nam zasmakował. Okazało się że jest również plenny, łatwy w uprawie i niezawodny. Wiąże bardzo równomiernie i nie zrzuca zawiązków, co jest najważniejsze w przypadku ogórków. Nie mamy też problemów ze zdrowotnością roślin, mimo iż w gospodarstwie nie stosujemy chemicznych środków ochrony roślin. – przekazywał R. Stefański