yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

  • pantoea agrosimex intermag
  • sketch agrosimex ochrona

  • prevAm Biocont reklama
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
AktualnościZiemniaki z Cypru, Egiptu, Grecji, Belgii i Holandii. Import szturmuje rynek

Ziemniaki z Cypru, Egiptu, Grecji, Belgii i Holandii. Import szturmuje rynek [31.01.2024]

Importowane ziemniaki zalewają krajowy rynek warzyw. Towar sprowadzany jest z Cypru, Egiptu, Grecji, Belgii i Holandii. Cena polskich ziemniaków zdołała się jednak utrzymać na wyższym poziomie, a nawet zdaje się wzrastać. Ile aktualnie kosztują krajowe ziemniaki na Broniszach? Jakich stawek żądają importerzy?

Na Broniszach króluje Irga

Niezmiennie najbardziej pożądaną odmianą, jeśli chodzi o krajowe ziemniaki, pozostaje Irga. Towaru na podwarszawskim rynku hurtowym jest stosunkowo mało. Nie możemy tu mówić o ilościach hurtowych. Dostępne jest tylko to, co w danym dniu przywiozą rolnicy. Prowadzona jest sprzedaż na worki. Producenci mogą spodziewać się cen oscylujących na poziomie 35,00 zł za 15 kilogramowy worek. W przeliczeniu na kilogram daje to 2,33 zł.

Warto przy tym jednak zaznaczyć, że nie tylko Irga osiąga ceny rzędu 35,00 zł za worek. Na rynku pojawia się jeszcze odmiana Irys, która z uwagi na niską dostępność przez cały sezon utrzymuje się na wyższym pułapie cenowym względem pozostałych odmian.

Co z pozostałymi odmianami? Wskazane ceny niestety nie odnoszą się do wszystkich odmian. W pozostałych przypadkach stawki są zdecydowanie niższe. Niemniej, względem poprzednich tygodni, także obserwujemy tutaj tendencję wzrostową. W ramach przykładu, popularna Catania osiąga aktualnie ceny rzędu 27,00 zł za 15 kilogramowy worek, czyli 1,80 zł za kilogram. Warto zaznaczyć, że wskazany pułap tyczy się sprzedaży hurtowej.

Nadciągają młode ziemniaki (Cypr, Egipt, Grecja)

Na rynku już teraz możemy napotkać młode ziemniaki, które importowane są z trzech kierunków. Najbardziej znaczący pozostaje towar z Cypru. Aktualnie jego cena spada. Na samym początku oscylowała na poziomie dochodzącym nawet do 4,50 zł za kilogram. Obecnie stawki w hurcie kierują się w dół i wynoszą około 72,00 zł za 20 kilogramowy worek, co w przeliczeniu na kilogram daje 3,60 zł. Tyczy się to sprzedaży hurtowej.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Idąc dalej, ziemniaki sprowadzane z Egiptu sprzedawane były dziś po 3,00 zł za kilogram. Co z towarem z Grecji? Spośród wszystkich kierunków, z których importerzy kupują młode ziemniaki, produkt z Grecji jest najtańszy. Aktualnie jego cena to około 2,50 zł za kilogram.

Ziemniaki z Belgii i Holandii

Towar sprowadzany z Belgii i Holandii nieustannie występuje wśród ofert importerów. W przypadku ziemniaków z Holandii cena oscyluje obecnie na poziomie 30,00-32,00 zł za 15 kilogramowy worek, czyli 2,00-2,13 zł za kilogram. Produkt z Belgii jest z kolei nieco tańszy. W dniu dzisiejszym nie pojawił się jednak na rynku hurtowym w podwarszawskich Broniszach. Niemniej, najpewniej zmieni się to już w nadchodzących dniach. Na ten moment towar ze wskazanych kierunków sprowadza około trzech importerów.

Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl