Narastający problem nicieni glebowych w uprawie papryki pod osłonami – wywiad z dr Anetą Chałańską, 31.01.2021 [VIDEO]

Pobieranie prób glebowych na obecność nicieni

W ostatnich latach producenci papryki pod osłonami obserwują częsty problem „wypadania” roślin. Choć objawy chorób mogą wskazywać na występowanie grzybów z rodzajów Fusarium i Verticillium, to w praktyce może się okazać, że jest to kwestia nicieni glebowymi. Przedstawiamy wywiad z dr Anetą Chałańską z NEFscience, Skierniewice, na temat pobierania prób glebowych i występowania nicieni w uprawie warzyw pod osłonami. 

Wzrost intensywności produkcji oraz warunki pogodowe to czynniki sprzyjające bytowaniu i rozwojowi tych szkodników. Przed rozpoczęciem uprawy papryki warto wykonać próby glebowe pod kątem występowania nicieni. Dr Aneta Chałańska informuje, kiedy należy wykonać takie badania.

Żeby wyniki tych badań były obiektywne, bardzo ważna jest jej kwestia nie samego terminu pobierania prób glebowych, lecz temperatury gleby (10-12 stopni Celsjusza) – mówi dr Aneta Chałańska.

O tym co powinno wzbudzić podejrzenia producentów papryki i, kiedy takie próby gleby powinny trafić do laboratorium, szczegółowo informuje dr Aneta Chałańska. Zapraszamy do wysłuchania cennych wskazówek pani doktor.

Fot. Justyna Dobrosz, sad24.pl
Materiał filmowy: Justyna Dobrosz, sad24

 

ARTYKUŁY POWIĄZANE

None found

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności