Holendrzy reagują na zmiany, jakie niesie technologia produkcji szkła szklarniowego i budownictwo szklarni. Po stwierdzeniu niedostatków poprzednich standardów pomiarów właściwości szkła oraz niedogodności w procedurze pobierania próbek do badań opracowali nowe normy, procedury i zaproponowali system, który może wejść w życie już w 2018 roku.
Naukowcy z Wageningen Uniwersity &Research wraz z partnerami z zainteresowanych branż postanowili odstąpić od wykorzystywania obecnie używanego systemu NEN jako nie odzwierciedlającego należycie właściwości szkła czy tworzyw osłonowych w szklarniach. Jest on przydatny raczej w przemyśle tworzyw sztucznych niż w ogrodnictwie. Nowy system NEN 2675 opisuje rozpraszanie szkła dla widma PAR (widmo fotosyntetycznie czynne), a także ultrafioletu i bliskiej podczerwieni.
Zaproponowano też uproszczenie procedury pobierania próbek szkła, by ograniczyć wymagane ilości tych próbek – budowane obecnie obiekty szklarniowe są coraz większe i poprzednie normy narzucają duże ilości próbek do badań. Określono też zasady ich przechowywania dla badań w późniejszym terminie.
Gotowe wytyczne oczekują teraz na przygotowanie urządzeń pomiarowych, a system może być wprowadzony do praktyki około połowy roku 2018.
Za: hortibiz.com
pg