yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

orondis syngenta promocja ochrona

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościOświetlenie LED w systemie pulsacyjnym

Oświetlenie LED w systemie pulsacyjnym

Dzisiaj (16. 02. 2021 r.) w miejscowości Szosa Turecka w gospodarstwie szklarniowym Klaudiusza Kordylasińskiego odbyła się prezentacja pomidorów malinowych uprawianych pod oświetleniem LED w systemie pulsacyjnym, dostarczonym przez firmę PERFAND LED. 

Tomimaru Muchoo – jedyny taki malinowy!

Oświetlenie o zmiennym natężeniu światła naśladuje warunki naturalne, w których promieniowanie słonecznie nie dociera do roślin jednostajnym strumieniem. Cykliczne obniżanie natężenia światła pozwala na regenerację aparatu fotosyntetycznego i efektywniejsze wykorzystanie światła o wyższym natężeniu. 
Istotną zaletą tego systemu jest jego energooszczędność – pobór energii jest jeszcze niższy, niż przy wykorzystaniu standardowych opraw LED emitujących światło o stałym natężeniu.

Światło o niskim natężeniu
Światło o wysokim natężeniu

W gospodarstwie w miejscowości Szosa Turecka powierzchnia produkcji pomidorów w technologii modulowanego strumienia światła wynosi 0,5 ha. Uprawę założono na początku października 2020 r., a instalację systemu doświetlania zakończono w połowie listopada i wówczas rozpoczęto doświetlanie. Zdecydowano się na najpopularniejszą w uprawach doświetlanych odmianę Tomimaru Muchoo F1.

POMIDOR LED TOMIMARU MUCHOO
Odmiana Tomimaru Muchoo F1 w uprawie oświetlanej w systemie pulsacyjnym

Zapraszamy na krótki film ze szklarni Klaudiusza Kordylasińskiego zrealizowany podczas spotkania zorganizowanego 16 lutego 2021 r. przez firmę PERFAND LED.
Szerszą relację z tego wydarzenia opublikujemy w kolejnym numerze “Szklarnie Tunele Osłony”.

 

Aleksandra Czerwińska-Nowak
Aleksandra Czerwińska-Nowak
Absolwentka wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Przez cztery lata pracowała na tej uczelni jako asystent w Katedrze Warzywnictwa zajmując się tematyką technologii uprawy grzybów jadalnych i warzyw. W 2008 roku dołączyła do zespołu miesięcznika „Warzywa”. Specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących doboru odmian warzyw ich uprawy oraz przechowywania i przygotowania do sprzedaży.
Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl