Uprawa ogórków szklarniowych w Skotnikach Dolnych, 22 stycznia [VIDEO]

Uprawa ogórka szklarniowego - początek uprawy, 20 stycznia 2021

Styczniowa uprawa ogórków szklarniowych bez doświetlania jest dla producentów nie lada wyzwaniem. Pierwsze tygodnie uchodzą za najtrudniejsze – ze względu na deficyt światła łatwo o utratę zawiązków.

Sebastian i Barbara Czerw z miejscowości Skotniki Dolne (gm. Wiślica, woj. świętokrzyskie) od wielu lat specjalizują się w produkcji warzyw gruntowych tj.: czosnek, pomidor, kalafior, brokuł. Tymczasem w 2017 r. zdecydowali się na budowę szklarni o powierzchni 0,5 ha. I jak się okazuje, była to bardzo dobra decyzja.

Gospodarstwo Ogrodnicze Skotniki Dolne 65
Państwo Czerw w Skotnikach Dolnych uprawiają ogórki szklarniowe w dwóch cyklach

Ogórek – uprawa w styczniu

Szklarnia w gospodarstwie państwa Czerw wyposażona jest w system sterowania klimatem firmy Fertyga. Mata przelewowa pomaga ogrodnikom w podejmowaniu decyzji dotyczących nawadniania roślin. W obiekcie uprawowym produkcja prowadzona jest w dwóch cyklach: wiosennym i jesiennym. W pierwszym cyklu uprawowym rozsada (ok. 12000 szt.) w kostkach o wymiarach 10 x 10 cm została wyprodukowana i dostarczona przez Gospodarstwo Ogrodnicze T. Mularski „Bory Malinowskie” 2 stycznia.

Rozsadę ogórka posadzono 2 stycznia.

Uprawa roślin prowadzona jest w matach Exxellent firmy Cultilene, ustawionych na podwieszanych rynnach. Rośliny posadzono bezpośrednio na otwory w podłożu inertnym. Dwa tygodnie po posadzeniu roślin rozpoczęto introdukcję dobroczynka szklarniowego (Phytoseiulus persimilis) firmy Koppert.

Ogórki Meleas w szklarni
Uprawa ogórków szklarniowych, odmiana Meleas RZ F1.

W gospodarstwie w Skotnikach Dolnych uprawia się wyłącznie ogórki odmiany Meleas RZ F1 w dwóch cyklach: wiosennym i jesiennym. Jak podkreślał pan Sebastian: Odmiana odznacza się dobrą tolerancją na niedobory światła. Ogórki nie przerastają na długość, wyróżniają się ponadto wyrazistym smakiem i aromatem. Owoce tej odmiany mają ciemną skórkę, mocne żebrowanie, małą komorę nasienną. Plon jest wyrównany przez cały cykl uprawowy.

Od początku uprawy rośliny dokarmiane są dwutlenkiem węgla. W cyklu wiosennym w początkowym okresie uprawy producenci usuwają pędy boczne i zbierają owoce wyłącznie z pędu głównego, później rośliny zostają ogłowione i uprawa prowadzona jest na „parasol”. W wiosennym nasadzeniu usuwanych jest siedem pierwszych zawiązków.

Pożywka komponowana jest na bazie nawozów wieloskładnikowych do fertygacji zawierających standardowo również mikroskładniki. Producent najczęściej korzysta z produktów firmy Azelis m.in.: Pioner Mikro PLUS, Pioner czerwony, Resistim.

Uprawa ogórka szklarniowego, 3 tygodnie od posadzenia roślin w matach uprawowych

W tym gospodarstwie drugi cykl uprawowy rozpoczyna się 5-10 sierpnia i, w zależności od kondycji roślin trwa do listopada. Na jesiennym cykl uprawowy rozsadę dostarcza Gospodarstwo Rolno-Ogrodnicze Produkcja Rozsad W. Dobiecki.

Related Posts

None found

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności