AktualnościUprawa ogórków szklarniowych w Skotnikach Dolnych, 22 stycznia

Uprawa ogórków szklarniowych w Skotnikach Dolnych, 22 stycznia [VIDEO]

Styczniowa uprawa ogórków szklarniowych bez doświetlania jest dla producentów nie lada wyzwaniem. Pierwsze tygodnie uchodzą za najtrudniejsze – ze względu na deficyt światła łatwo o utratę zawiązków.

Sebastian i Barbara Czerw z miejscowości Skotniki Dolne (gm. Wiślica, woj. świętokrzyskie) od wielu lat specjalizują się w produkcji warzyw gruntowych tj.: czosnek, pomidor, kalafior, brokuł. Tymczasem w 2017 r. zdecydowali się na budowę szklarni o powierzchni 0,5 ha. I jak się okazuje, była to bardzo dobra decyzja.

Gospodarstwo Ogrodnicze Skotniki Dolne 65
Państwo Czerw w Skotnikach Dolnych uprawiają ogórki szklarniowe w dwóch cyklach

Ogórek – uprawa w styczniu

Szklarnia w gospodarstwie państwa Czerw wyposażona jest w system sterowania klimatem firmy Fertyga. Mata przelewowa pomaga ogrodnikom w podejmowaniu decyzji dotyczących nawadniania roślin. W obiekcie uprawowym produkcja prowadzona jest w dwóch cyklach: wiosennym i jesiennym. W pierwszym cyklu uprawowym rozsada (ok. 12000 szt.) w kostkach o wymiarach 10 x 10 cm została wyprodukowana i dostarczona przez Gospodarstwo Ogrodnicze T. Mularski „Bory Malinowskie” 2 stycznia.

Rozsadę ogórka posadzono 2 stycznia.

Uprawa roślin prowadzona jest w matach Exxellent firmy Cultilene, ustawionych na podwieszanych rynnach. Rośliny posadzono bezpośrednio na otwory w podłożu inertnym. Dwa tygodnie po posadzeniu roślin rozpoczęto introdukcję dobroczynka szklarniowego (Phytoseiulus persimilis) firmy Koppert.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner
Ogórki Meleas w szklarni
Uprawa ogórków szklarniowych, odmiana Meleas RZ F1.

W gospodarstwie w Skotnikach Dolnych uprawia się wyłącznie ogórki odmiany Meleas RZ F1 w dwóch cyklach: wiosennym i jesiennym. Jak podkreślał pan Sebastian: Odmiana odznacza się dobrą tolerancją na niedobory światła. Ogórki nie przerastają na długość, wyróżniają się ponadto wyrazistym smakiem i aromatem. Owoce tej odmiany mają ciemną skórkę, mocne żebrowanie, małą komorę nasienną. Plon jest wyrównany przez cały cykl uprawowy.

Od początku uprawy rośliny dokarmiane są dwutlenkiem węgla. W cyklu wiosennym w początkowym okresie uprawy producenci usuwają pędy boczne i zbierają owoce wyłącznie z pędu głównego, później rośliny zostają ogłowione i uprawa prowadzona jest na „parasol”. W wiosennym nasadzeniu usuwanych jest siedem pierwszych zawiązków.

Pożywka komponowana jest na bazie nawozów wieloskładnikowych do fertygacji zawierających standardowo również mikroskładniki. Producent najczęściej korzysta z produktów firmy Azelis m.in.: Pioner Mikro PLUS, Pioner czerwony, Resistim.

Uprawa ogórka szklarniowego, 3 tygodnie od posadzenia roślin w matach uprawowych

W tym gospodarstwie drugi cykl uprawowy rozpoczyna się 5-10 sierpnia i, w zależności od kondycji roślin trwa do listopada. Na jesiennym cykl uprawowy rozsadę dostarcza Gospodarstwo Rolno-Ogrodnicze Produkcja Rozsad W. Dobiecki.

Anna Wilczyńska
Anna Wilczyńska
Absolwentka Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Studia ukończyła w zakresie Techniki Komputerowej w Gospodarce Żywnościowej, a w 2011 r. uzyskała tytuł doktora nauk rolniczych. Od listopada 2011 r. pracuje jako redaktor w Wydawnictwie Plantpress. Jest autorem licznych artykułów o tematyce warzywniczej. Jej artykuły można przeczytać w czasopismach "Szklarnie Tunele Osłony", "Warzywa", "Hasło Ogrodnicze". Od września 2018 r. zajmuje się także prowadzeniem portalu Warzywa.pl

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl