reklama
reklama
yara ogólna nawożenie warzywa
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
yara ogólna nawożenie warzywa
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Strona głównaAktualnościCzerwcowa sytuacja na polach brokułu

Czerwcowa sytuacja na polach brokułu

W tym roku początek sezonu był trudny dla wszystkich gatunków warzyw. Chłodna wiosna wpłynęła na opóźnienia we wzroście roślin uprawnych. Zapytałam Piotra Dutkowskiego z firmy Bayer (marka Seminis) o skomentowanie aktualnej sytuacji na plantacjach brokułu.

Piotr Dutkowski z firmy Bayer (marka Seminis). Fot. A. Andrzejewska

Na rynku sprzedażowym pojawiają się niewielkie partie brokułu posadzonego na przełomie marca i kwietnia, z zastosowaniem osłon (folia/włóknina). Jak dobrze pamiętamy początek sezonu nie sprzyjał posadzonym roślinom. Chłodna wiosna spowolniła ich wzrost – informuje Piotr Dutkowski.

reklama
Warzywa na Facebook – kliknij tu i polub nasz profil

A jak przedstawia się aktualna sytuacja na polach?

Miałem okazję odwiedzić wiele plantacji tego gatunku w różnych regionach Polski. Obecnie rośliny są w dobrej kondycji, mają mocny wigor, ładnie zawiązują róże. Jednak, zbiór brokułów jest opóźniony o około 7 dni. W ostatnim czasie dużym problemem na wielu plantacjach jest nasilenie śmietki kapuścianej. Producentom, którym udało się trafić z terminem zabiegów, ich planacje są wolne od tych szkodników. Tymczasem problem śmietki jest naprawdę bardzo duży. Niektórzy producenci wykonują podredlanie-obsypywanie roślin stymulując rozwój nowych korzeni ponad szyjką korzeniową – takie agrotechniczne metody mogą wesprzeć walkę z tym szkodnikiem – mówi P. Dutkowski.

“W tym sezonie obserwuje duże nasilenie śmietki kapuścianej” – informuje Piotr Dutkowski, Seminis. Fot. P. Dutkowski
Pojedyncze rośliny porażone zgnilizną twardzikową. Fot. P. Dutkowski, Seminis

Jak dalej informuje P. Dutkowski: Nie odnotowałem obecności tantnisia krzyżowiaczka czy mączlika warzywnego na plantacji brokułu. Ale myślę jednak, że to kwestia czasu. Niestety w szybkim tempie wykreślane są z rejestru kolejne substancje czynne, przede wszystkim insektycydy, co utrudnia skuteczną ochronę brokułu. 

W niektórych rejonach mogą pojawić się problemy związane z zanikaniem stożka wzrostu — nie tworzą się wówczas róże. Wywołane może być ono przez zaburzenia fizjologiczne. Fot. P. Dutkowski, Seminis

Jednym z zaburzeń fizjologicznych jakie zaobserwowałem jest zanik stożka wzrostu. Miała na to wpływ chłodna i ciemna wiosna, jest to także zależność odmianowa. Po chłodach (stres temperaturowy), na niektórych odmianach brokułu, pojawiają się pędy boczne w kątach liściowych. Nie należy się obawiać, pęd boczny nie wpłynie na jakość róży (pędu głównego). W niektórych gospodarstwach praktykowane są zbiory właśnie tych pędów bocznych, a to jest akurat wartość dodana mówi P. Dudkowski.

Na rynku hurtowym ceny brokułu oscylują na poziomie ok. 3 zł/szt., ale jak informują producenci jest słaby popyt. Głównym powodem jest ciągły import towaru z Hiszpanii do sieci marketów.

 

Anna Wilczyńska
Anna Wilczyńska
Absolwentka Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Studia ukończyła w zakresie Techniki Komputerowej w Gospodarce Żywnościowej, a w 2011 r. uzyskała tytuł doktora nauk rolniczych. Od listopada 2011 r. pracuje jako redaktor w Wydawnictwie Plantpress. Jest autorem licznych artykułów o tematyce warzywniczej. Jej artykuły można przeczytać w czasopismach "Szklarnie Tunele Osłony", "Warzywa", "Hasło Ogrodnicze". Od września 2018 r. zajmuje się także prowadzeniem portalu Warzywa.pl
reklama
Baner Bayer

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
Najpopularniejsze artykuły
Polecamy
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl

[newsletter_signup_form id=1]