yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

orondis syngenta promocja ochrona

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
OchronaO pestycydach bez polityki

O pestycydach bez polityki

– Jeśli zdecydujemy, że nasz system bezpieczeństwa żywnościowego jest oparty na dowodach naukowych, to musimy podążać za tymi dowodami, a nie atakować je z powodów politycznych – apelował Vytenis Andriukaitis, Komisarz UE ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności podczas spotkania w Warszawie, które odbyło się 27 października w ramach „Dialogu Obywatelskiego”, cyklu otwartych debat Komisji Europejskiej.


– Z jednej strony mamy negatywną percepcję i opinię społeczeństwa, z drugiej dowody naukowe, a z trzeciej skomplikowaną i różną grę państw członkowskich UE – podsumował Komisarz debatę unijną odnośnie odnowienia zezwolenia dla glifosatu.

Obecnie w Unii Europejskiej prowadzone są dyskusje regulacyjne w zakresie większości środków ochrony roślin dostępnych na polskim rynku. W 2017 r. zostaną podjęte decyzje m.in. w sprawie odnowienia zezwolenia dla glifosatu, trzech zawieszonych substancji z grupy neonikotynoidów oraz kryteriów dla substancji endokrynnych. W UE trwa także proces odnawiania zezwoleń dla substancji czynnych. Weryfikacji w najbliższych kilku latach zostanie poddanych ok. 90% wszystkich dostępnych substancji.

– Polskie środowisko rolnicze aktywnie działa na rzecz naukowego podejścia regulacyjnego do środków ochrony roślin w UE. Stąd cieszą nas słowa Komisarza Andriukaitisa, ale oczekujemy, że zaczną mieć one przełożenie na konkretne decyzje Komisji Europejskiej,” – powiedział Marcin Mucha, Dyrektor Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin.

Konsekwencje potencjalnego wycofania 75 substancji czynnych – stanowiących tylko część zagrożonych substancji – przedstawiono w ekspertyzie pt. „Skutki potencjalnego wycofania wybranych substancji czynnych dla upraw polowych i sadowniczych w Polsce” opublikowanej w Warszawie w styczniu br.

W ekspertyzie przygotowanej przez firmę Kleffmann Group we współpracy z czołowymi polskimi naukowcami i organizacjami rolniczymi, na zlecenie Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin, wskazano, że jedną z kluczowych konsekwencji ewentualnego wycofania wielu substancji czynnych będzie zmniejszenie wielkości oraz jakości uzyskiwanych plonów spowodowanej mniejszą skutecznością chemicznej ochrony, ale bez jednoczesnej poprawy bezpieczeństwa zdrowotnego. Eksperci podkreślili również, że ewentualne wycofanie doprowadzi do zwiększenia zużycia środków ochrony roślin, w stosunku do obecnego, co oznacza, że w konsekwencji doprowadzi do większego obciążenia środowiska oraz negatywnie wpłynie na opłacalność produkcji rolnej i konkurencyjność polskiego rolnictwa.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Źródło: PSOR

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl