yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

  • sketch agrosimex ochrona
  • pantoea agrosimex intermag

  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
  • prevAm Biocont reklama
AktualnościPor zimą

Por zimą [VIDEO]

W ofertach firm nasiennych są dostępne odmiany pora, które nadają się do zimowania w polu w polskich warunkach klimatycznych. Na początku grudnia firma Agro-Ekspert oraz Enza Zaden zaprosiła nas do gospodarstwa Polfarm w Rzucewie na prezentację odmian pora w polu oraz w przechowalni, podczas przygotowywania do sprzedaży.

Grzegorz Bartmiński, z firmy Agro-Ekspert zwrócił uwagę, że odmiany pora dobrze znoszą warunki zimowe. Po przymrozkach liście pora zimującego stają się elastyczne, wiotkie, ale jak przestrzegał specjalista w tym okresie rośliny tracą na wadze.

Zimowy spacer po plantacji pora z firmami: Enza Zaden oraz Agro-Ekspert w Rzucewie

Piotr Pietrzak z firmy Enza Zaden prezentował na polu późną odmianę Oslo F1, która wyróżnia się silnym systemem korzeniowym. 

Plantacja pora – odmiana Oslo F1

Jej zaletą jest również to, że łatwo usunąć pierwszy liść (nie obrywa się przy piętce) w czasie przygotowywania do sprzedaży. Ta wydawałoby się niepozorna cecha pozwala na szybkie przygotowanie porów do sprzedaży. Piotr Pietrzak zwrócił też uwagę na ciemnozielone, wzniesione liście, które nie były silnie uszkodzone przez wciornastka. Odmiana ta jest polecana na zbiór późną jesienią i zimą. Po prezentacji na polu mieliśmy okazję obejrzeć, jak por jest przygotowywany do sprzedaży. W gospodarstwie Polfarm pracowała linia marki Verhoest Marc.

Arkadiusz Stróżyński z firmy Agro-Ekspert

Podczas spotkania wiele interesujących informacji na temat rynku warzyw przedstawił właściciel gospodarstwa – Paweł Gulczyński. Zwrócił on uwagę na wiele trudnych kwestii w handlu warzywami. Ofertę odmian pora z portfolio firmy Enza Zaden zaprezentował Paweł Wechterowicz. Natomiast Patryk Sapiński z firmy Koppert informował o nowoczesnych środkach biologicznych wspomagających ochronę roślin w tym m.in. ochronę pora przed wciornastkiem.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Zapraszamy do obejrzenia materiału filmowego:

Więcej szczegółów z tego spotkania zaprezentujemy na łamach miesięcznika „Warzywa”

 

Aleksandra Andrzejewska
Aleksandra Andrzejewska
Absolwentka Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu poznańskiego Uniwersytetu Przyrodniczego. W zespole redakcyjnym „Warzyw” pracuje od 2004 r. Zajmuje się głównie tematyką związaną z technologią uprawy warzyw i owoców miękkich. Uczestniczy również w przygotowaniu materiałów z mechanizacji ogrodnictwa.
Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl