Por zimą [VIDEO]

W ofertach firm nasiennych są dostępne odmiany pora, które nadają się do zimowania w polu w polskich warunkach klimatycznych. Na początku grudnia firma Agro-Ekspert oraz Enza Zaden zaprosiła nas do gospodarstwa Polfarm w Rzucewie na prezentację odmian pora w polu oraz w przechowalni, podczas przygotowywania do sprzedaży.

Grzegorz Bartmiński, z firmy Agro-Ekspert zwrócił uwagę, że odmiany pora dobrze znoszą warunki zimowe. Po przymrozkach liście pora zimującego stają się elastyczne, wiotkie, ale jak przestrzegał specjalista w tym okresie rośliny tracą na wadze.

Zimowy spacer po plantacji pora z firmami: Enza Zaden oraz Agro-Ekspert w Rzucewie

Piotr Pietrzak z firmy Enza Zaden prezentował na polu późną odmianę Oslo F1, która wyróżnia się silnym systemem korzeniowym. 

Plantacja pora – odmiana Oslo F1

Jej zaletą jest również to, że łatwo usunąć pierwszy liść (nie obrywa się przy piętce) w czasie przygotowywania do sprzedaży. Ta wydawałoby się niepozorna cecha pozwala na szybkie przygotowanie porów do sprzedaży. Piotr Pietrzak zwrócił też uwagę na ciemnozielone, wzniesione liście, które nie były silnie uszkodzone przez wciornastka. Odmiana ta jest polecana na zbiór późną jesienią i zimą. Po prezentacji na polu mieliśmy okazję obejrzeć, jak por jest przygotowywany do sprzedaży. W gospodarstwie Polfarm pracowała linia marki Verhoest Marc.

Arkadiusz Stróżyński z firmy Agro-Ekspert

Podczas spotkania wiele interesujących informacji na temat rynku warzyw przedstawił właściciel gospodarstwa – Paweł Gulczyński. Zwrócił on uwagę na wiele trudnych kwestii w handlu warzywami. Ofertę odmian pora z portfolio firmy Enza Zaden zaprezentował Paweł Wechterowicz. Natomiast Patryk Sapiński z firmy Koppert informował o nowoczesnych środkach biologicznych wspomagających ochronę roślin w tym m.in. ochronę pora przed wciornastkiem.

Zapraszamy do obejrzenia materiału filmowego:

Więcej szczegółów z tego spotkania zaprezentujemy na łamach miesięcznika „Warzywa”

 

Related Posts

None found

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności