Uprawa dyni w Polsce. Które województwa królują pod względem powierzchni uprawy w 2023 roku?

Uprawa dyni w Polsce

Produkcja dyni cieszy się wśród producentów dość dużą popularnością. Pozostaje pytanie… W których województwach powierzchnia upraw jest największa? 

Uprawa dyni cieszy się wśród krajowych producentów dość dużą popularnością. W ramach przypomnienia, rolnicy zdecydowali się w aktualnym roku na produkcję na powierzchni 7 233,42 ha. Warzywo zyskuje również coraz większą popularność wśród konsumentów.

Tyczy się to szczególnie okresu Wszystkich Świętych, czyli uroczystości poprzedzonej zwyczajem, który znany jest nam pod nazwą Halloween. Wprawdzie w Polsce to stosunkowo mało znany zwyczaj, ale warto zauważyć, że z pewnością przyczynia się w pewnym stopniu do wzrostu popytu. Szczególnie za sprawą młodszego pokolenia.

Zdecydowanym liderem w 2023 roku, jeśli chodzi o powierzchnię uprawy dyni w Polsce, pozostaje województwo lubelskie. W tamtejszych regionach rolnicy produkują bowiem warzywo na obszarze wynoszącym 4 600,23 ha. Jak to wygląda w innych lokalizacjach?

Nie da się ukryć, że województwo lubelskie na ten moment nie ma konkurencji. Warto jednak wyróżnić województwo mazowieckie (578,70 ha), małopolskie (370,97 ha), łódzkie (304,92 ha), podkarpackie (293,21 ha) oraz wielkopolskie (200,55 ha).

W pozostałych przypadkach powierzchnia uprawy oscyluje na poziomie poniżej 200 ha. Wskazane dane pochodzą z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i zostały obliczone na podstawie deklaracji producentów we wnioskach o płatności bezpośrednie.

 

 

Powierzchnia uprawy dyni w poszczególnych województwach w Polsce 2023

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności