yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

  • pantoea agrosimex intermag
  • sketch agrosimex ochrona

  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
  • prevAm Biocont reklama
AktualnościZastosowanie preparatów biologicznych w uprawie warzyw gruntowych

Zastosowanie preparatów biologicznych w uprawie warzyw gruntowych

Światowym trendem w ochronie roślin przed szkodnikami, chorobami jest ograniczenie zużycia środków chemicznych. Europejski Zielony Ład zakłada zredukowanie środków chemicznych o 50% przez państwa członkowskie. Coraz większego znaczenia w uprawie warzyw nabierają preparaty biologiczne stosowane w ochronie roślin przed chorobami i szkodnikami.

W technologii upraw warzyw ważnym elementem jest wykonanie ochrony przed organizmami szkodliwymi w odpowiednim terminie. Wykonanie zabiegów za późno może skutkować zmniejszeniem efektywności środka, a tym samy obniżeniem plonów. Jednym słowem mówiąc doprowadza do strat finansowych w gospodarstwie.

ZOBACZ TAKŻE: https://www.warzywa.pl/warzywa-polowe/spulchnianie-miedzyrzedzi-w-selerze-korzeniowym/

Adam Ropa, który wraz z rodziną zajmuje się uprawą warzyw gruntowych, głównie korzeniowych, w podkrakowskim zagłębiu warzywniczym. By w odpowiednim terminie wykonanać zabiegi ochrony, producent korzysta z Precyzyjnego Systemu  Monitoringu i Sygnalizacji chorób firmy Agro Smart Lab.

Duże rozdrobnienie pól w tym regionie nie ułatwia producentom zmianowania. Pojawia się coraz większy problem ze szkodnikami. Pan Adam zdecydował się na korzystanie produktów biologicznych. I jak sam uznał: “Obserwuje działanie produktów biologicznych i muszę przyznać, że to ma sens”. W uprawie selera korzeniowego producent stosuje produkt SoilControl, biologiczny preparat wpływający na ograniczenie występowania i zasiedlania gleby przez szkodniki takie jak: drutowce, opuchlaki, turkucie, pędraki, wciornastki, larwy i chrząszcze stonki ziemniaczanej, a także niektóre nicienie.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Dużą skuteczność wykazuje w tym gospodarstwie produkt Agro Eca zwalczaniu bakterii, grzybów, pleśni i drożdży. Główną substancją czynną jest kwas podchlorawy (HOCl). Ma on zdolność do utleniania lub „odbierania” elektronów z innych związków chemicznych co sprawia, że jest doskonałym środkiem odkażającym. Dokonując zmian w składzie chemicznym niepożądanych bakterii, grzybów, wirusów, glonów – niszczy je.

Lustracja plantacji selera korzeniowego w dniu 3.07.2021 r.
Odmiana Rex
Sadzenie rozsady 24 kwietnia
Zastosowanie płaskich osłon
✅ Plantacja nawadniania

Zdrowe liście selera korzeniowego. Fot. A. Ropa
Seler korzeniowy sadzony 24 kwietnia 2021. Lustracja 3 lipca. Fot. A. Ropa
Odmiana Rex
Seler korzeniowy – lustracja plantacji. Fot. A. Ropa

ZOBACZ TAKŻE: https://www.warzywa.pl/warzywa-polowe/seler-korzeniowy-zasiej-teraz-posadz-w-maju-zbierz-jesienia-przechowuj-do-wiosny/

 

 

Anna Wilczyńska
Anna Wilczyńska
Absolwentka Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Studia ukończyła w zakresie Techniki Komputerowej w Gospodarce Żywnościowej, a w 2011 r. uzyskała tytuł doktora nauk rolniczych. Od listopada 2011 r. pracuje jako redaktor w Wydawnictwie Plantpress. Jest autorem licznych artykułów o tematyce warzywniczej. Jej artykuły można przeczytać w czasopismach "Szklarnie Tunele Osłony", "Warzywa", "Hasło Ogrodnicze". Od września 2018 r. zajmuje się także prowadzeniem portalu Warzywa.pl
Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl