• belem agrosimex marchew ziemniaki
  • rosafert agrosimex gleba

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościZawalcz o wysoki plon pomidora

Zawalcz o wysoki plon pomidora

Odpowiednio prowadzone plantacje pomidora gruntowego, przy nasadzeniu ok. 25 tys. roślin/ha powinny dać ok. 4 kg owoców z rośliny, czyli ok. 100 t/ha. Jednak, aby to osiągnąć trzeba zadbać o uprawę od samego początku. 

Życiodajna woda 

Ten sezon po raz kolejny pokazuje, że uprawa pomidora bez możliwości nawadniania jest bardzo ryzykowna. Trzeba jednak pamiętać, że uprawa musi być nawadniania umiejętnie. Przede wszystkim nawadnianie nie powinno być prowadzone za wcześnie i zbyt intensywnie. Przez około dwa tygodnie po wysadzeniu roślin w pole lepiej ich w ogóle nie nawadniać, ponieważ system korzeniowy musi się rozwijać. Jeśli będzie zbyt wilgotno to roślina nie rozbuduje systemu korzeniowego i w efekcie nie będzie w stanie wytworzyć odpowiednio wysokiego plonu. Jeśli nie ma możliwości nawadniania istnieje ryzyko, że rośliny zbyt szybko wejdą w fazę generatywną, zaczną kwitnąć i zawiązywać owoce. Przed tym etapem roślina musi wytworzyć silny system korzeniowy i odpowiednio dużą część nadziemną. Mała roślina – nie da wysokiego plonu. Drugi okres krytyczny w zapotrzebowaniu pomidora na wodę, to czas dorastania owoców. W tym czasie również roślina powinna mieć zapewniony komfort wodny. 

Uwaga na stonkę i mszyce 

Ten sezon w uprawach pomidora, ale również ziemniaka, rozpoczął się od pojawu dużych ilości chrząszczy stonki ziemniaczanej. Jeśli chrząszczy jest dużo to konieczne jest ich zwalczanie. Do tego celu można zastosować środki, których substancją czynna jest deltametryna, np. Decis Mega 50 EW. Należy pamiętać, że są to środki z grupy pyretroidów i ich skuteczność jest najwyższa w temperaturze poniżej 20°C. 

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Kolejnym zagrożeniem dla pomidorów jest mszyca, która masowo pojawia się na uprawach pomidora. Warto pamiętać, że do zwalczania mszyc w pomidorze można stosować środki działające mechanicznie, np. Emulpar 940 EC lub Siltac, czy środek Fitter. Preparat Fitter działa kontaktowo przez uszkodzenie kutikuli. Wnikając do ciała owada zaburza osmoregulację i wymianę gazową. 

Ważna profilaktyka 

Do końca czerwca na pomidorowych plantacjach nie było większej presji chorób grzybowych czy bakteryjnych. Pierwsze sygnały pojawiającej się zarazy ziemniaka pochodzą z okolic Łowicza, zaobserwowano tam objawy na liściach i łodygach. Na części upraw w celu zapobiegania chorobom zastosowano preparat fitosanitarny z oferty firmy Osadkowski – IonBlue® jest to płynny preparat zawierający miedź oraz siarkę w nowoczesnej formulacji umożliwiającej bezpieczne stosowanie i efektywne działanie. Oprócz uzupełnienia składników pokarmowych odgrywa również rolę fitosanitarną, wpływając na zdrowotność roślin. Stosuje się go nalistnie. Może być stosowany w mieszaninach z fungicydowymi środkami ochrony roślin, nawozami dolistnymi i insektycydami. Dodatkową cechą produktu jest obniżenie pH cieczy roboczej, co przy wielu grupach środków ochrony roślin (fungicydy, insektycydy) wpływa pozytywnie na ich działanie. Środek ten wspiera odporność roślin przez uaktywnianie syntezy tkanek mechanicznych (ligniny). Wyróżnia się wysoką bioaktywnością dzięki nowoczesnej formulacji. Nie powoduje fitotoksyczności również we wrażliwych momentach rozwoju roślin (np. kwitnienie). Zapobiega kiełkowaniu zarodników grzybów chorobotwórczych. 

Zaraza ziemniaka – objawy na łodydze

Gdy rośliny pomidora zaczną zarastać rzędy, konieczny będzie zabieg fungicydowy, środkiem opartym na cymoksanilu lub dimetomorfie, aby skutecznie zabezpieczyć je przed patogenami grzybowymi. Chodzi o to, żeby rośliny dobrze pokryć cieczą roboczą na całej powierzchni i zabezpieczyć przed rozwojem chorób grzybowych. Zabiegi te trzeba będzie powtarzać w miarę sygnalizacji oraz po deszczu lub deszczowaniu. 

W celu wspomagania wzrostu roślin w tym czasie warto również stosować dokarmianie dolistne, np. Zielony Organik z siarczanem magnezu. Należy zrobić wszystko, żeby utrzymać zdrowe i równomiernie rozwijające się rośliny.

Autor: Marcin Niedobylski, Agro Spec

Fragment artykułu pochodzi z lipcowego wydania miesięcznika “Warzywa”. 

Zostań PRENUMERATOREM czasopisma “Warzywa”; Link do sklepu Plantpress znajdziesz tutaj: www.plantpress.pl


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl