• belem agrosimex marchew ziemniaki
  • rosafert agrosimex gleba

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościA jednak! Anwil wznawia produkcję

A jednak! Anwil wznawia produkcję

Nawozowa karuzela trwa… W dniu dzisiejszym jeden z producentów nawozów, który w zeszłym tygodniu wstrzymał produkcję, poinformował o ponownym jej wznowieniu. Pozostaje pytanie… Co z cenami owych nawozów?

W trosce o zagwarantowanie bezpieczeństwa żywnościowego kraju oraz ochrony zdrowia Polaków, pomimo trudnych warunków ​makroekonomicznych, Anwil z Grupy Orlen podjął decyzję o wznowieniu produkcji nawozów azotowych. Tym samym spółka zapewni również dostarczanie surowego CO2, który po przetworzeniu wykorzystywany jest m.in. w produkcji żywności oraz przemyśle farmaceutycznym. Anwil na bieżąco monitoruje sytuację na rynku i podejmuje działania, które uwzględniają zarówno wyzwania biznesowe, jak i społeczną odpowiedzialność firmy – czytamy w komunikacie.

– Bezprecedensowy wzrost cen gazu uderzył w branżę nawozową nie tylko w Polsce, ale w całej Europie. Anwil, jako jedna z nielicznych firm, przez dłuższy czas utrzymywał ciągłość produkcji, aby zapewnić dostępność nawozów na polskim rynku. Jej wstrzymanie wynikało wyłącznie z przesłanek biznesowych, niezależnych od Grupy Orlen. Widzimy jednak olbrzymie zapotrzebowanie ze strony branży spożywczej, ale też medycznej, w tym transplantologii na skroplony CO2 oraz suchy lód. Mając na uwadze potrzebę zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego w Polsce zdecydowaliśmy o uruchomieniu instalacji nawozowych, co umożliwi przywrócenie również dostaw półproduktu wytwarzanego we włocławskim zakładzie produkcyjnym – surowego CO2. Podejmiemy przy tym działania, aby ograniczenia wynikające z wysokich cen gazu miały możliwie minimalny wpływ na Grupę Orlen – mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN Orlen.

W komunikacie znajdziemy również informację o cenach nawozów… Cenach, które po wznowieniu produkcji będą odzwierciedlały aktualną cenę gazu ziemnego oraz uwarunkowania rynkowe. Uwzględniając ten fakt niestety możemy spodziewać się znaczących podwyżek… Wraz z informacją o wstrzymaniu produkcji, która została nam przekazana w zeszłym tygodniu, wielu rolników zaczęło obawiać się o przyszłość rolnictwa. Zakład co prawda zmienił swoją decyzję, jednak na horyzoncie pojawił się inny problem, czyli wspomniane ceny… Nie jest tajemnicą, że już w przeszłości były one na rekordowo wysokim poziomie i stawiały opłacalność produkcji pod znakiem zapytania. Co więc się stanie, gdy stawki wzrosną jeszcze bardziej? Wznowienie produkcji oraz większa dostępność surowca na rynku niestety nie oznacza w tym przypadku końca wyzwań stojących przed rolnikami…

Źródło: anwil.pl

Prenumerata Warzywa 2024 - baner


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl