Cebula droga, ale…

Gnijąca cebula

… jakość cebuli w niektórych przechowalniach nie jest najlepsza. Na sytuacje tę wpłynęła przede wszystkim pogoda panująca w mijającym sezonie. Niedobory opadów praktycznie przez cały sezon wegetacyjny nie tylko w Polsce, ale również w innych krajach UE spowodował niższe plonowanie. Wysoka temperatura i długie wschody utrudniały stosowanie herbicydów. Później, w czasie gdy cebula zaczynała tworzyć główki, na wielu plantacjach szczypior był niewystarczający do zbudowania odpowiedniej masy cebuli.

Na plantacjach nienawadnianych cebula nie miała szansy dorosnąć, a na nawadnianych – przyrosty były lepsze, ale za to niebezpieczne były infekcje bakteryjne i grzybowe, które w warunkach wysokiej temperatury postępowały dość gwałtownie.

W czasie przechowywania na cebuli mogą rozwijać się m.in. bakteriozy. Infekcja zachodzi w szerokim zakresie temperatur wynoszącym od 4 do 27°C i wysokiej wilgotności względnej powietrza. Druga częsta przyczyna gnicia cebul to fuzaryjna zgnilizna cebuli. Może się ona uwidocznić w przechowalni w postaci gnicia cebuli od piętki. Infekcja może zachodzić w temperaturze 13 – 30°C. W przypadku obu chorób nie ma jednej skutecznej metody zwalczania.

Należy unikać uprawy cebuli w monokulturze, wybierać stanowiska sprzyjające uprawie. W trakcie wegetacji prowadzić skuteczną ochronę przed patogenami oraz optymalne nawożenie, żeby do minimum ograniczyć czynniki wywołujące stres roślin. Równie ważne jest przechowywanie cebuli w optymalnych warunkach tzn. odpowiednio dosuszonej w temperaturze 0 – 1°C i wilgotności względnej powietrza w zakresie 65 – 70%.

Należy pamiętać, że patogeny często zimują na resztkach roślin, dlatego w przypadku wystąpienia problemów należy nie wyrzucać ich na stanowiskach, na których planuje się uprawę cebuli w kolejnym sezonie.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Tekst i fot. Aleksandra Andrzejewska

Warzywa

aa

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności