• rosafert agrosimex gleba
  • taśmy nawodnienie warzywa susza uprawa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościCeny energii zmuszą holenderskich producentów do zaciągnięcia kredytów

Ceny energii zmuszą holenderskich producentów do zaciągnięcia kredytów

Konflikt geopolityczny to wysokie koszty energii. To z kolei przekłada się na koszty produkcji zarówno w holenderskich szklarniach, jak i w wielu innych. W Holandii, 20 proc. producentów może być zmuszonych do ubiegania się o kredyty bankowe.

Wojna na Ukrainie – codziennie poruszany temat, ale nie ma się co dziwić… Przyczynia się do problemów w wielu sektorach. Jednym z nich jest właśnie rolnictwo. Próżno szukać producentów, którzy nie odczuwają następstw konfliktu w postaci rosnących cen energii czy innych surowców. Nie inaczej jest w przypadku holenderskich szklarni.

Jedno z tamtejszych stowarzyszeń podaje, że aż 450 na 2300 producentów zajmujących się uprawą w szklarniach, może napotkać problemy z płynnością w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. Z kolei inne ugrupowanie przewiduje zakłócenia jedynie dla 10 proc. rolników. Wynika to z faktu, że część z nich zaopatruje się w gaz ziemny po stałych cenach, ustalonych we wcześniejszych kontraktach długoterminowych.

Niemniej, problem niestety nie znika całkowicie. Cień wojny z każdą chwilą odbija się na cenach, a także dostępności surowców. Bardzo istotną kwestią, nie tylko w przypadku Holandii, jest ustalenie maksymalnych stawek za gaz. Włochy złożyły już wniosek do Unii Europejskiej, aby ta uniemożliwiała zakup surowca z Rosji, jeśli cena przekroczy ustanowiony limit. Holandia pracuje jednocześnie nad zwiększeniem dostaw i zmianą kierunku źródeł pozyskiwania gazu ziemnego.

Na tą chwilę, zarówno w Holandii jak i w Polsce, wsparcie producentów jest nadzwyczaj ważne. Niestety, sami dobrze wiemy jak to wygląda – rząd nie śpieszy się z wprowadzaniem zmian, które mogłyby ustabilizować sytuację w rolnictwie. Co prawda, w Holandii popiera się inicjatywę rolników, a poszczególne partie wzywają do wprowadzenia pakietu kryzysowego, a także umożliwienia przekazania bankom awaryjnych pożyczek, które mogłyby być z kolei wypłacane rolnikom. Jednak czy to wystarczy?

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Holenderski minister rolnictwa zaznacza, że istotną kwestią jest jak najszybsze przejście na energię odnawialną. W przyszłości mogłoby to skutkować niższymi rachunkami. Pozostaje się zastanawiać czy aktualnie nie pogorszyłoby to już nieciekawej sytuacji i nie spowodowałoby spadków w produkcji czy nawet zaprzestania upraw…

Źródło: fruitveb.hu


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl