• rosafert agrosimex gleba
  • taśmy nawodnienie warzywa susza uprawa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościTomato mottle mosaic virus. Zagrożenie dla upraw pomidorów i papryki w Europie

Tomato mottle mosaic virus. Zagrożenie dla upraw pomidorów i papryki w Europie

Tomato mottle mosaic virus (ToMMV) jest patogenem porażającym głównie pomidory (Solanum lycopersicum) i paprykę (C. annum, C. frutescens). Ponadto wraz z innymi wirusami był on obecny także na oberżynie (Solanum melongena), a sporadycznie stwierdzono go na grochu (Pisum sativum) i ciecierzycy (Cicer arietinum). W warunkach doświadczalnych udało się inokulować wirusem różne gatunki roślin z rodzin Solanaceae (psiankowate) i Brassicaceae (kapustne).

Gdzie stwierdzono występowanie wirusa? 

W krajach Unii Europejskiej agrofag ten nie podlega obowiązkowi zwalczania (nie jest to agrofag kwarantannowy w Unii). Występuje on w Ameryce (Brazylia, Meksyk, USA), Afryce (Mauritius) i Azji (Chiny, Iran). W Europie po raz pierwszy wirusa stwierdzono w 2015 r. w Hiszpanii, w szklarniowej uprawie pomidora przeznaczonej do celów badawczych. W 2022 r. został on stwierdzony w Czechach, w dwóch uprawach nasiennych pomidora i jednej uprawie nasiennej papryki (brak objawów porażenia, badania przed eksportem) oraz w Holandii, w nasionach pomidora pozyskanych z roślin hodowanych w ramach selekcji odmian. Ponadto, patogen był przechwytywany przez Holandię i Wielką Brytanię w nasionach pomidora importowanych z krajów azjatyckich.

Jakie objawy świadczą o zarażeniu? 

Wirus może występować w postaci bezobjawowej. O ile objawy występują, to na pomidorach mają one postać wyginania liści w dół, ich deformacji, pofałdowania i plamistości, chlorozy na młodszych liściach, szybkiego rozprzestrzeniania się martwicy liści i końcówek pędów, karłowacenia oraz częściowej lub całkowitej nekrozy owoców. Jeśli zostały zainokulowane młode rośliny, nie wytwarzają one kwiatów, a tym samym nie zawiązują owoców, co wiąże się z całkowitą utratą plonu. Na papryce obserwuje się żółknięcie liści i nekrozy pędu głównego. Idąc dalej, na papryce chilli (pieprzowcu owocowym) występuje karłowatość oraz plamistość i nekrozy liści. Z kolei na oberżynie spotyka się ciemnofioletowe plamy na kwiatach, a także mozaikę i deformację liści, na roślinach porażonych równocześnie przez inne wirusy.

W jaki sposób wirus może się rozprzestrzeniać? 

Wirus jest przenoszony w sposób mechaniczny, w wyniku bezpośredniego kontaktu pomiędzy roślinami, na narzędziach ogrodniczych, rękawicach, odzieży itp., a na większą odległość wraz z roślinami do sadzenia i materiałem do szczepienia oraz z nasionami. Nie można wykluczyć przeniesienia wirusa przez trzmiele podczas zapylania przez nie kwiatów. W przypadku przeniesienia do Polski, Tomato mottle mosaic virus mógłby się pojawić w uprawach roślin żywicielskich, zwłaszcza w szklarniowych uprawach pomidora i papryki, gdzie prawdopodobnie mógłby on wywoływać szkody o znaczeniu gospodarczym.

Po czym rozpoznać wirusa ToMMV w uprawie pomidorów?
Pomidory zarażone wirusem ToMMV
A – zmiany nekrotyczne i chlorozy na liściach; B – deformacja liścia;
C – nekrotyczne zmiany na owocach; D – martwica owoców.
Źródło: Amerykańskie Towarzystwo Fitopatologiczne (APS)

 

 

 

 

 

 

 

Źródło: piorin.gov.pl

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl