yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

teagro warzywa ochrona

Baner Bayer Propulse
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
  • prevAm Biocont reklama
AktualnościMalinowa majówka pod Lesznem

Malinowa majówka pod Lesznem

Nadeszła pełnia zbiorów pomidorów w krajowych szklarniach. Jest to doskonały moment, aby ocenić potencjał produkcyjny nowych odmian. 25 maja w gospodarstwie Malczyk zlokalizowanym w Zaborówcu koło Leszna firma Monsanto przygotowała prezentację nowej odmiany DRTG3093 F1 (ma otrzymać nazwę Fujimaru F1) marki De Ruiter. W szklarniach gospodarzy spotkania można było porównać ją ze standardową odmianą Tomimaru Muchoo F1 uprawianą tam od kilku lat. Współorganizatorami majowego spotkania były firmy Koppert Polska, Grodan i Ogrofol.

Jak podkreślała dr Katarzyna Tykarska-Duchovska reprezentująca markę De Ruiter, nowa odmiana testowana jest w Polsce już drugi rok, w ubiegłym sezonie była też uprawiana z dobrym rezultatem w jednym z obiektów gospodarzy spotkania – państwa Koźlików w Zaborówcu.

Podczas malinowej majówki można było obejrzeć rośliny odmiany Fujimaru F1 w fazie dojrzewania owoców w szóstym gronie. Owoce były kształtne i duże – w kalibraży BBB i BB, ich średnia masa wynosiła ok. 220 g; wybarwione były na ciemny, malinowy kolor. Rośliny odmiany Fujimaru F1 są dość mocne, dlatego od samego początku uprawy wymagają generatywnego prowadzenia m.in. usuwania liścia między gronami w wierzchołkowej części rośliny. Liczba zawiązków w gronach powinna być zdaniem K. Tykarskiej-Duchovskiej regulowana do 4 szt., jednak w szklarni pp. Koźlików ze względu na trudne warunki w części obiektu, w której posadzono nową odmianę owoce są regulowane do 3 szt.

Nowa „malina” z oferty De Ruiter nie wykazuje skłonności do suchej zgnilizny wierzchołków owoców i tworzenia żółtych przebarwień podczas upałów.

Ze względu na dłuższe w porównaniu z Tomimaru Muchoo F1 międzywęźla specjalistka firmy Monsanto polecała uprawę tego pomidora w nowoczesnych, wysokich szklarniach.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Tekst i fot. Aleksandra Czerwińska-Nowak

Aleksandra Czerwińska-Nowak
Aleksandra Czerwińska-Nowak
Absolwentka wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Przez cztery lata pracowała na tej uczelni jako asystent w Katedrze Warzywnictwa zajmując się tematyką technologii uprawy grzybów jadalnych i warzyw. W 2008 roku dołączyła do zespołu miesięcznika „Warzywa”. Specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących doboru odmian warzyw ich uprawy oraz przechowywania i przygotowania do sprzedaży.
agrosimex prolectus fungicyd

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl