yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

  • sketch agrosimex ochrona
  • pantoea agrosimex intermag

  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
  • prevAm Biocont reklama
AktualnościWycofywanie środków ochrony roślin to spadek produkcji warzyw…

Wycofywanie środków ochrony roślin to spadek produkcji warzyw…

Wraz z biegiem lat występowanie chorób i szkodników staje się coraz większym problemem producentów. Co gorsza… Wiele środków ochrony roślin zostało już wycofanych z rynku.

Szwajcaria… W okresie od 2010 do 2018 roku uprawa brukselki w tamtejszych regionach niemalże się podwoiła i wyniosła 100 hektarów. Kolejne lata przyniosły już niestety tylko spadki… A czym było to spowodowane? Oczywiście brakiem skutecznych rozwiązań w walce z zagrożeniami ze strony chorób oraz szkodników. Warzywo nieustannie atakował mączlik warzywny, a także śmietka kapuściana. Obydwa z wymienionych szkodników sprawiały, że uzyskane plony często nie nadawały się do sprzedaży z uwagi na liczne uszkodzenia. Wycofanie skutecznych środków ochrony roślin przyczyniło się więc do niemałego spadku areału upraw. W roku 2021 wyniósł on bowiem 76 hektarów…

Wśród produktów na rynku można co prawda napotkać alternatywne środki, jednak często okazują się one mniej skuteczne. Warto tutaj zaznaczyć, że wraz z biegiem lat występowanie chorób i szkodników zdecydowanie się nasila. Wynika to ze zmian klimatycznych, które ułatwiają ich namnażanie. Na samej brukselce się jednak nie kończy… Ochrona upraw jest niezwykle trudna również w przypadku innych warzyw kapustnych. Niemniej, brukselka jest tutaj nieco bardziej narażona na wzgląd długiego okresu wegetacji. Szkodniki, takie jak mączlik warzywny, mogą bowiem tworzyć wiele pokoleń i w znacznie większym stopniu wpływać na jakość uzyskanych plonów. Nie oznacza to jednak, że brak środków ochrony roślin nie dotyka producentów zajmujących się przykładowo uprawą brokułu. Wręcz przeciwnie…

Porównywalne problemy szwajcarscy producenci dostrzegają w uprawach cebuli. Niektóre środki ochrony roślin zostały bowiem wycofane z rynku, co mogło oznaczać dotkliwe straty w uprawach i jakości plonów. Mniejsza dostępność kluczowych produktów w ochronie owego warzywa uniemożliwiłaby producentom zagwarantowanie bezpieczeństwa i co za tym idzie, opłacalności produkcji. W tym przypadku zostało jednak zastosowane awaryjne zezwolenie w celu zapewnienia ochrony upraw cebuli przed mączniakiem rzekomym. Warto jednak zaznaczyć, że w ostatnich latach ilość środków ochrony roślin na rynku znacznie się zmniejszyła. W roku 2023 problem może nasilić się jeszcze bardziej… Uprawa warzyw już teraz jest natomiast dużym wyzwaniem. Tyczy się to zarówno szwajcarskich, polskich jak i wielu innych producentów.

Wycofywanie środków ochrony roślin powinno iść w parze z pojawianiem się alternatywnych, równie skutecznych, preparatów… Zgadzacie się z tym?

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Źródło: lid.ch

Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl