• belem agrosimex marchew ziemniaki
  • rosafert agrosimex gleba

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościChroń ziemniaki kompleksowo

Chroń ziemniaki kompleksowo

Plantacje ziemniaków, szczególnie w ramach produkcji intensywnej, powinny być kompleksowo chronione przed zagrożeniem ze strony patogenów grzybowych, szkodników i chwastów. Rolnicy mogą skorzystać z oferty INNVIGO, w której znajdą fungicyd, herbicydy i insektycydy.

Chłodna i deszczowa wiosna tego roku sprawiła, że w niektórych regionach Polski znacznie opóźniły się terminy sadzenia ziemniaków, spowolnieniu uległy również ich procesy wegetacyjne. Np. w Wielkopolsce długotrwałe opady deszczu i wysoka wilgotność gleby uniemożliwiały wjazd na pole i kontynuowanie prac. Nawet jeśli pobudzone ziemniaki z białymi oczkami zostały posadzone w pierwszych dniach kwietnia w optymalnych warunkach glebowych, to kolejne chłody spowodowały opóźnienie wschodów o ok. 10-14 dni. 10 maja zaczynało się dopiero pękanie gleby, co oznaczało początek wschodów ziemniaków. Ponadto opady deszczu spowodowały na niektórych plantacjach niewielkie miejscowe podtopienia.

W ostatnich latach ziemniaki w Polsce są uprawiane na ok. 328 tys. ha – z czego 96 tys. ha stanowi produkcja intensywna, m.in. na cele przetwórstwa spożywczego, 35 tys. ha to ziemniaki skrobiowe, a na 197 tys. ha prowadzona jest produkcja ekstensywna. Jak wynika z szacunków, ze względu na sytuację związaną z pandemią i mniejsze zapotrzebowanie branży gastronomicznej np. na frytki, przy jednoczesnym zwiększeniu zapotrzebowania na ziemniaki jadalne w sklepach, tegoroczny areał tych upraw wyniesie prawdopodobnie ok. 310 tys. ha.

W przypadku ziemniaków uprawianych na potrzeby indywidualne poszczególnych gospodarstw, a także na skrobię, zazwyczaj wykonywana jest znacznie mniejsza liczba zabiegów środkami ochrony roślin, głównie fungicydami. Jednak w intensywnej uprawie regularnie prowadzona ochrona – nawet w warunkach teoretycznie niesprzyjających rozwojowi chorób – jest kluczowa, aby zapewnić wysoką jakość zbiorów i uniknąć ewentualnych infekcji, które wykluczą możliwość sprzedania zakontraktowanej ilości plonów.

Odpowiedzią na potrzeby plantatorów ziemniaków jest oferta firmy INNVIGO, obejmująca szeroką paletę środków ochrony tej uprawy, czyli fungicyd, herbicydy i insektycydy. Jeżeli chodzi o ochronę herbicydową, pierwszym z preparatów jest Efector/Boa 360 CS, który zawiera chlomazon i jest przeznaczony do zwalczania chwastów jedno- i dwuliściennych. – Środek ten ma charakterystyczną, nowatorską formulację CS, co oznacza, że substancja aktywna jest zamknięta w mikrokapsułach, które powoli się rozpadają, stopniowo uwalniając chlomazon. Dzięki temu nie stanowi on zagrożenia dla rośliny uprawnej i nie wykazuje działania fitotoksycznego, a co najważniejsze, powolne uwalnianie sprawia, że okres działania tego herbicydu jest także dłuższy – mówi Jacek Dorna, Menedżer ds. upraw rolniczych w INNVIGO. Efector/Boa 360 CS należy stosować, gdy ziemniaki są już posadzone i obredlone, jednak przed ich wschodami, w dawce 0,25 l/ha.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

W tym sezonie opóźniona wegetacja oraz duże opady deszczu mogą przyczyniać się do wschodów chwastów, co powoduje konieczność zastosowania herbicydów powschodowych. Dlatego drugim rekomendowanym przez INNVIGO rozwiązaniem chwastobójczym jest Rincon/Rimel 25 SG – zawierający rimsulfuron, znaną substancję aktywną, która eliminuje chwasty jedno- i dwuliścienne. Termin aplikacji tego produktu przypada po wschodach ziemniaków, do fazy początku zakrywania międzyrzędzi, a zalecana dawka maksymalna wynosi 60 g/ha. Środek należy stosować łącznie z adiuwantem Asystent+, w dawce 0,05-0,1 l/ha.

W puli preparatów do ziemniaków znajduje się także fungicyd Dafne/Porter 250 EC, którego substancją aktywną jest difenokonazol, wykazujący wysoką skuteczność w zwalczaniu obydwu form alternariozy – Alternaria solani, czyli suchej plamistości liści, oraz Alternaria alternata, brunatnej plamistości liści. Obydwie formy są bardzo szkodliwe i mogą negatywnie wpływać na rozwój roślin, znacząco obniżając ich plon. Dafne/Porter 250 EC należy stosować zapobiegawczo lub interwencyjnie, natychmiast po pojawieniu się objawów choroby, od fazy widocznych pierwszych pojedynczych pąków kwiatowych (1-2 mm) pierwszego kwiatostanu na pędzie głównym do fazy początku żółknięcia liści, w dawce 0,5-0,6 l/ha.

Do ochrony ziemniaków przed szkodnikami INNVIGO poleca Los Ovados/Apis 200 SE, insektycyd zawierający acetamipryd, substancję o działaniu wgłębnym i systemicznym. Preparat zwalcza zarówno larwy stonki ziemniaczanej, jak i dorosłe chrząszcze. Dawka tego produktu wynosi 0,1-0,15 l/ha. Natomiast drugim rozwiązaniem insektycydowym przeciwko larwom stonki jest Delmetros 100 SC, zawierający deltametrynę. Do zabiegów stosuje się dawkę 50 ml/ha.

Informacja prasowa Innvigo


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl