yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

  • pantoea agrosimex intermag
  • sketch agrosimex ochrona

  • prevAm Biocont reklama
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
AktualnościChroń ziemniaki kompleksowo

Chroń ziemniaki kompleksowo

Plantacje ziemniaków, szczególnie w ramach produkcji intensywnej, powinny być kompleksowo chronione przed zagrożeniem ze strony patogenów grzybowych, szkodników i chwastów. Rolnicy mogą skorzystać z oferty INNVIGO, w której znajdą fungicyd, herbicydy i insektycydy.

Chłodna i deszczowa wiosna tego roku sprawiła, że w niektórych regionach Polski znacznie opóźniły się terminy sadzenia ziemniaków, spowolnieniu uległy również ich procesy wegetacyjne. Np. w Wielkopolsce długotrwałe opady deszczu i wysoka wilgotność gleby uniemożliwiały wjazd na pole i kontynuowanie prac. Nawet jeśli pobudzone ziemniaki z białymi oczkami zostały posadzone w pierwszych dniach kwietnia w optymalnych warunkach glebowych, to kolejne chłody spowodowały opóźnienie wschodów o ok. 10-14 dni. 10 maja zaczynało się dopiero pękanie gleby, co oznaczało początek wschodów ziemniaków. Ponadto opady deszczu spowodowały na niektórych plantacjach niewielkie miejscowe podtopienia.

W ostatnich latach ziemniaki w Polsce są uprawiane na ok. 328 tys. ha – z czego 96 tys. ha stanowi produkcja intensywna, m.in. na cele przetwórstwa spożywczego, 35 tys. ha to ziemniaki skrobiowe, a na 197 tys. ha prowadzona jest produkcja ekstensywna. Jak wynika z szacunków, ze względu na sytuację związaną z pandemią i mniejsze zapotrzebowanie branży gastronomicznej np. na frytki, przy jednoczesnym zwiększeniu zapotrzebowania na ziemniaki jadalne w sklepach, tegoroczny areał tych upraw wyniesie prawdopodobnie ok. 310 tys. ha.

W przypadku ziemniaków uprawianych na potrzeby indywidualne poszczególnych gospodarstw, a także na skrobię, zazwyczaj wykonywana jest znacznie mniejsza liczba zabiegów środkami ochrony roślin, głównie fungicydami. Jednak w intensywnej uprawie regularnie prowadzona ochrona – nawet w warunkach teoretycznie niesprzyjających rozwojowi chorób – jest kluczowa, aby zapewnić wysoką jakość zbiorów i uniknąć ewentualnych infekcji, które wykluczą możliwość sprzedania zakontraktowanej ilości plonów.

Odpowiedzią na potrzeby plantatorów ziemniaków jest oferta firmy INNVIGO, obejmująca szeroką paletę środków ochrony tej uprawy, czyli fungicyd, herbicydy i insektycydy. Jeżeli chodzi o ochronę herbicydową, pierwszym z preparatów jest Efector/Boa 360 CS, który zawiera chlomazon i jest przeznaczony do zwalczania chwastów jedno- i dwuliściennych. – Środek ten ma charakterystyczną, nowatorską formulację CS, co oznacza, że substancja aktywna jest zamknięta w mikrokapsułach, które powoli się rozpadają, stopniowo uwalniając chlomazon. Dzięki temu nie stanowi on zagrożenia dla rośliny uprawnej i nie wykazuje działania fitotoksycznego, a co najważniejsze, powolne uwalnianie sprawia, że okres działania tego herbicydu jest także dłuższy – mówi Jacek Dorna, Menedżer ds. upraw rolniczych w INNVIGO. Efector/Boa 360 CS należy stosować, gdy ziemniaki są już posadzone i obredlone, jednak przed ich wschodami, w dawce 0,25 l/ha.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

W tym sezonie opóźniona wegetacja oraz duże opady deszczu mogą przyczyniać się do wschodów chwastów, co powoduje konieczność zastosowania herbicydów powschodowych. Dlatego drugim rekomendowanym przez INNVIGO rozwiązaniem chwastobójczym jest Rincon/Rimel 25 SG – zawierający rimsulfuron, znaną substancję aktywną, która eliminuje chwasty jedno- i dwuliścienne. Termin aplikacji tego produktu przypada po wschodach ziemniaków, do fazy początku zakrywania międzyrzędzi, a zalecana dawka maksymalna wynosi 60 g/ha. Środek należy stosować łącznie z adiuwantem Asystent+, w dawce 0,05-0,1 l/ha.

W puli preparatów do ziemniaków znajduje się także fungicyd Dafne/Porter 250 EC, którego substancją aktywną jest difenokonazol, wykazujący wysoką skuteczność w zwalczaniu obydwu form alternariozy – Alternaria solani, czyli suchej plamistości liści, oraz Alternaria alternata, brunatnej plamistości liści. Obydwie formy są bardzo szkodliwe i mogą negatywnie wpływać na rozwój roślin, znacząco obniżając ich plon. Dafne/Porter 250 EC należy stosować zapobiegawczo lub interwencyjnie, natychmiast po pojawieniu się objawów choroby, od fazy widocznych pierwszych pojedynczych pąków kwiatowych (1-2 mm) pierwszego kwiatostanu na pędzie głównym do fazy początku żółknięcia liści, w dawce 0,5-0,6 l/ha.

Do ochrony ziemniaków przed szkodnikami INNVIGO poleca Los Ovados/Apis 200 SE, insektycyd zawierający acetamipryd, substancję o działaniu wgłębnym i systemicznym. Preparat zwalcza zarówno larwy stonki ziemniaczanej, jak i dorosłe chrząszcze. Dawka tego produktu wynosi 0,1-0,15 l/ha. Natomiast drugim rozwiązaniem insektycydowym przeciwko larwom stonki jest Delmetros 100 SC, zawierający deltametrynę. Do zabiegów stosuje się dawkę 50 ml/ha.

Informacja prasowa Innvigo

Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl