• belem agrosimex marchew ziemniaki
  • rosafert agrosimex gleba

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościForum Doradców

Forum Doradców

Firma Bayer zaprosiła doradców agronomicznych na swoje spotkanie do Warszawy 23 listopada br. Po rocznej przerwie spowodowanej przez pandemię, ponownie mogliśmy się spotkać i posłuchać o nowościach produktów i problemach, z jakimi w tym roku zmagali się producenci warzyw.

👉 Radosław Suchorzewski rozpoczął swoje wystąpienie od informacji o wycofywaniu wielu substancji czynnych, ale miał też pozytywne informacje.

Karolina Rudzińska i Radosław Suchorzewski z firmy Bayer

Wspomniał m.in. o możliwości zaprawiania bulw ziemniaka środkiem Serenade. Przypomniał o preparacie Velum Prime – jako rozwiązaniu problemu nicieni w uprawach ziemniaka i warzyw korzeniowych. Poinformował też o rozszerzeniu rejestracji środka Movento 100 SC o uprawy pora przeciwko wciornastkowi.

👉 Katarzyna Gładka-Kubiak zrelacjonowała wyniki doświadczeń prowadzonych w minionym sezonie w Bedlnie.

Katarzyna Gładka-Kubiak

W doświadczeniach w cebuli w zwalczaniu wciornastka środkiem Movento specjalistka zalecała dodawanie adiuwantu, który ułatwia wnikanie do roślin i tym samy poprawia skuteczność zabiegu. Oceniała również skuteczność zwalczania chwastów herbicydem Bandur oraz Roudup. Wyniki tego badania jednoznacznie wskazywały na korzyści wynikające z przedwschodowego zastosowaniu w cebuli glifosatu. Natomiast nie stwierdzono pozytywnego wpływu adiuwantu w zabiegach z doglebowym herbicydem Bandur.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

👉 Wojciech Kopeć z firmy Yara Poland przedstawił interesującą prezentację odnośnie kosztów produkcji.

Wojciech Kopeć

Zwrócił uwagę, że w produkcji warzyw na świeży rynek koszty opakowania oraz niezbędnej pracy do przygotowania towaru na rynek stanowią np. w uprawie kalafiora czy brokułu drugie tyle co koszty produkcji tego warzywa. Po raz kolejny specjalista podkreślił, że pod uprawy ogrodnicze opłaca się wykonywać analizy gleby metodą ogrodniczą, a nie rolniczą. Argumentował, że uprawy rolnicze zajmują dane pole zwykle znacznie dłużej niż niektóre warzywa, dlatego mają czas na pobranie składników pokarmowych z gleby. Natomiast warzywa o krótkim okresie wegetacji muszą mieć zapewnioną wystarczającą ilość składników pokarmowych w zasięgu systemu korzeniowego, żeby mogły wydać obfity plon.

👉 Dr Maria Rogowska zaprezentowała interesujący wykład na temat nowych zagrożeń ze strony szkodników, które mogą masowo wystąpić w naszym kraju.

Dr Maria Rogowska

Scharakteryzowała m.in. Spodoptera frugiperda – to szkodnik, który składa jaja pokryte włoskami o różnej barwie. Jedno złoże może liczyć do 300 szt. Samica może złożyć do 1000 jaj. Gąsienice mają do 3 cm długości. Najczęściej uszkadzają pąki i stożki wzrostu. Objawy mogą być mylone z omacnicą lub piętnówką. Motyle mogą latać na duże odległości. Mogą być przenoszone z materiałem nasadzeniowym. Szkodniki te mogą przedostawać się np. z owocami papryki. Niebezpieczne jest to, że one polifagami, tzn. mogą zerować na różnych uprawach, przede wszystkim na warzywach psiankowatych, ale też na szparagach czy kukurydzy.

👉 Paweł Skrzynecki z firmy Bayer, która jest właścicielem marki Seminis przekazał informacje z rynków europejskich. Wspomniał, że np. w Wielkiej Brytanii, podobnie jak u nas również rosną koszty produkcji. Zwrócił uwagę, że w wielu krajach europejskich wzrasta rynek lokalnych dostaw i lokalnych sklepikarzy. Również w Polsce, na razie jeszcze dominują sieci supermarketów, ale jeśli chodzi o świeże warzywa, to udział zakupów od rolnika wyraźnie wzrasta. Na rynku kalafiora prelegent informował, że rośnie znaczenie jakości odmian i coraz modniejsze stają się odmiany o różnych kolorach róży. Prelegent wspomniał też o rynku wschodnim, który coraz wyraźniej stawia na samowystarczalność.

Forum Doradców Bayer 2021
Paweł Skrzynecki

Paweł Skrzynecki przedstawił też nowości odmianowe z portfolio firmy. Z odmian kalafiora polecał m.in. Predazzo F1 oraz Lavaredo F1. W asortymencie brokułów wspomniał o odmianie o rekordowo wysokich plonach – Titanium F1 oraz o mieszańcu Andersia F1 – w typie Titanium, ale można ją uprawiać w różnych terminach, bo jest mniej podatna na stresy.

Z odmian cebuli P. Skrzynecki polecała Rockito F1 – wyróżniającą się bardzo twardymi cebulami. Z nowości w typie amerykańskim zachęcał do wypróbowania wczesnej odmiany Saddleback F1. W asortymencie marchwi reprezentant marki Seminis zachęcał do uprawy dwóch nowych świeżorynkowych odmian Caribou F1 oraz Carlano F1.

👉 Tegoroczne Forum Doradców zakończył wykład dr Artura Miszczaka z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach, który mówił o problemie pozostałości środków ochrony roślin w warzywach.

dr Artur Miszczak z Instytutu Ogrodnictwa

Zwrócił uwagę, że ocenie podlegają nie tylko warzywa z polskich upraw, ale badane są też te importowane do naszego kraju. Badania takie odbywają się na zlecenie Sanepid-u. Specjalista informował, że łącznie w UE zarejestrowane są 1464 substancje z czego w naszym kraju ponad 200. Prowadzone badania sprawdzają przede wszystkim prawidłowość stosowania środków ochrony roślin. Prelegent pokazywał przykłady na konkretnych gatunkach warzyw, z których wynikało, że dominująca większość warzyw, jest chroniona zgodnie z etykietami środków, ale zdarzają się też przekroczenia. Najbardziej niepokojące są wyniki stwierdzające w danej uprawie niepożądane pozostałości kilku substancji czynnych.

Aleksandra Andrzejewska
Aleksandra Andrzejewska
Absolwentka Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu poznańskiego Uniwersytetu Przyrodniczego. W zespole redakcyjnym „Warzyw” pracuje od 2004 r. Zajmuje się głównie tematyką związaną z technologią uprawy warzyw i owoców miękkich. Uczestniczy również w przygotowaniu materiałów z mechanizacji ogrodnictwa.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl