reklama
monsanto

reklama
yara ogólna nawożenie warzywa

reklama
Enza pomidor

reklama

reklama
makita wózki transport

reklama
horsch leeb

reklama
yara ogólna nawożenie warzywa

reklama
Enza pomidor

reklama

reklama
makita wózki transport

reklama
horsch leeb

reklama
octavo marchew nasiona
reklama
RhizoVITAL
AktualnościDopłaty dla rolników po powodzi. Komu przysługują i jakie są stawki?

Dopłaty dla rolników po powodzi. Komu przysługują i jakie są stawki?

Rolnicy poszkodowani w wyniku powodzi będą mogli złożyć wniosek o dopłaty. Na jakiej podstawie pomoc będzie przyznawana? Sprawdź komu przysługuje rekompensata i jakie są stawki.

Rada Ministrów, jak dowiadujemy się w wydanym komunikacie, przyjęła dziś rozporządzenie umożliwiające Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) udzielanie pomocy rolnikom poszkodowanym w wyniku powodzi. Biura powiatowe ARiMR będą przyjmować i rozpatrywać wnioski bezzwłocznie po ogłoszeniu rozporządzenia w Dzienniku Ustaw. Warto zauważyć, że w wyniku powodzi ucierpiało wiele gospodarstw, a o planowanych dotacjach informowaliśmy w artykule “Ile rolnicy otrzymają za zniszczone uprawy?”.

reklama
Baner PORW 2025

Kto może otrzymać pomoc?

Przyjęte dziś przez Radę Ministrów przepisy rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań ARiMR umożliwiają Agencji udzielanie w 2024 r. pomocy dla producentów rolnych:

  • którzy ponieśli straty w wyniku zalania wodami powodziowymi użytków rolnych, na których pozostały niezebrane plony kukurydzy, buraków cukrowych, ziemniaków, soi, konopi włóknistych, tytoniu, chmielu, lnu, winorośli, ziół, słonecznika lub warzyw;
  • w których gospodarstwach rolnych poniesione zostały straty powstałe na skutek powodzi, która miała miejsce we wrześniu 2024 r. i zostały oszacowane przez powołane przez wojewodę komisje do szacowania szkód.

Na jakiej podstawie pomoc będzie przyznawana?

Straty w niezebranych uprawach, jak poinformowało MRiRW, będą weryfikowane na podstawie map działek z uprawami z bazy referencyjnej ARiMR oraz map satelitarnych IMiGW z określonym obszarem użytków rolnych zalanych wodami powodziowymi. Na obszarze powiatów, dla których ogłoszono stan klęski żywiołowej, ww. uprawy rolne zostały utracone w 100 proc.

Pomoc w formie dotacji dla producentów rolnych będzie przyznawana w drodze decyzji administracyjnej kierownika biura powiatowego Agencji, na wniosek producenta rolnego, na formularzu opracowanym i udostępnionym przez Agencję na stronach internetowych przez nią administrowanych, złożony nie później niż:

reklama
Prenumerata Warzywa 2024 - baner
  • do 15 listopada 2024 r. – przy ubieganiu się o pomoc przy stawce 4000 zł na 1 ha powierzchni uprawy soi i 5000 zł na 1 ha powierzchni pozostałych, wymienionych w rozporządzeniu upraw;
  • do 29 listopada 2024 r. – przy ubieganiu się o pomoc na III i IV ratę podatku rolnego. Warunkiem udzielenia pomocy na III i IV ratę podatku rolnego będzie dołączenie do wniosku o pomoc protokołu strat oszacowanych przez powołaną przez wojewodę komisję do szacowania strat oraz nakazu podatkowego, w którym dla danego gospodarstwa rolnego wykazana jest kwota III i IV raty podatku rolnego.

Źródło: MRiRW

reklama

reklama
  • rhizo azot gleba agrosimex

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

reklama
Baner KUPS

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl

[newsletter_signup_form id=1]