AktualnościPomoc klęskowa 2024. Jakie stawki rekompensat za gradobicia i przymrozki?

Pomoc klęskowa 2024. Jakie stawki rekompensat za gradobicia i przymrozki?

Trwa nabór wniosków o wsparcie dla rolników, których uprawy zostały zniszczone w wyniku wystąpienia do 10 września 2024 roku gradu, deszczu nawalnego, przymrozków wiosennych lub huraganu.

Kto może ubiegać się o wsparcie?

Rolnicy, którzy ponieśli szkody w swoich uprawach, mogą ubiegać się o rekompensaty. Tyczy się to gospodarstw, w których przyczyną strat był grad, deszcz nawalny, przymrozek wiosenny lub huragan. Warto jednak pamiętać, że brane pod uwagę są tylko i wyłącznie uprawy, które zostały zniszczone w terminie do 10 września 2024 roku.

Szkody, jak przekazuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, muszą być oszacowane przez specjalną komisję i wynosić powyżej 30% średniej rocznej produkcji roślinnej w gospodarstwie (z trzech ostatnich lat poprzedzających rok, w którym wystąpiły, albo z pięciu – z pominięciem roku o najwyższej i najniższej wielkości produkcji).

Ubiegający się o to wsparcie rolnik musi też mieć nadany numer identyfikacyjny w ewidencji producentów i prowadzić działalność w formie mikro-, małego albo średniego przedsiębiorstwa.

Jaka jest wysokość pomocy?

Wysokość pomocy ustala się jako iloczyn powierzchni uprawy, na której zgodnie z szacunkami zawartymi w protokole powstały straty i stawki pomocy, która wynosi:

  • 3 000 zł/ha – w przypadku strat co najmniej 70% plonów;
  • 2 000 zł/ha – w przypadku strat co najmniej 50% i mniej niż 70% plonów;
  • 1 000 zł/ha – w przypadku strat co najmniej 30% i mniej niż 50% plonu.

Nabór wniosków trwa do 15 listopada 2024 roku. Prowadzony jest za pomocą Platformy Usług Elektronicznych.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Kto nie otrzyma wsparcia?

– Pomoc finansowa nie przysługuje producentowi rolnemu do powierzchni upraw rolnych, do których wnioskował o udzielenie pomocy na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 3 września 2024 roku w sprawie realizacji przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zadań związanych z udzieleniem nadzwyczajnego wsparcia finansowego sektorowi owoców i warzyw oraz sektorowi wina dotkniętym niekorzystnymi zjawiskami klimatycznymi – czytamy w szczegółowych zasadach wsparcia.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl