Uprawa warzyw w zagonach z użyciem folii ściółkujących ogranicza zachwaszczenie, minimalizuje straty wody oraz przyspiesza nagrzewanie się podłoża. Na kolekcji ogórka gruntowego w gospodarstwie Damiana Micyka zastosowano dwa rodzaje folii ściółkującej, o korzyściach których opowiada Krzysztof Mojsym z firmy Geopolska.
Ściółkowanie upraw jest jedną z metod zapobiegania zachwaszczeniu i poprawia dostępność składników pokarmowych w glebie. Na kolekcji ogórka gruntowego w gospodarstwie Damiana Micyka w Szarkówce (Małopolska) zastosowano dwa rodzaje ściółek z użyciem czarnej folii polietylenowej oraz biodegradowalnej Bionov. Ściółkowanie gleby bardzo dobrze sprawdza się także w innych gatunkach tj.: pomidora, papryki, cukinii, sałaty, dyni jadalnej.
Jak informuje Krzysztof Mojsyn z firmy Geopolska, zastosowanie folii ściółkującej na glebie uniemożliwia rozwój chwastów, podwyższa temperaturę gleby, ogranicza straty wody, poprawia wykorzystanie składników pokarmowych przez rośliny, umożliwia “czysty” zbiór owoców.
Przy wyborze folii ściółkującej w uprawie warzyw bardzo ważny jest dobór odpowiedniego materiału. W przypadku folii biodegradowalnych ulega ona rozkładowi i, w tym przypadku ważny jest czas, od kiedy rozpoczyna się ten proces oraz jej “żywotność” od chwili jej biodegradacji.
W przypadku standardowych folii polietylenowych, oraz tych biodegradowalnych, zwracamy uwagę na kilka parametrów: 1. Wytrzymałość materiału na promieniowanie UV; 2.Wytrzymałość na rozciąganie oraz przebicia, zniszczenia przez np. bryły, kamień lub reszki pożniwne (w przypadku folii biodegradowalnych); 3. grubość folii – informuje Krzysztof Mojsym.
Folia ściółkująca Bionov jest to innowacyjny, przyjazny dla środowiska produkt, wykonany w 100% ze składników pochodzenia naturalnego: skrobi kukurydzianej i celulozy. W okresie uprawy ulega ona rozkładowi do stopnia umożliwiającego mechaniczne rozdrobnienie pozostałości i wymieszania z glebą w czasie orki.