yara ogólna nawożenie warzywa

SDF Deutz ciągniki

Horsch terrano uprawa

  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
  • prevAm Biocont reklama
AktualnościFolia ściółkująca na polu ogórka

Folia ściółkująca na polu ogórka [VIDEO]

Uprawa warzyw w zagonach z użyciem folii ściółkujących ogranicza zachwaszczenie, minimalizuje straty wody oraz przyspiesza nagrzewanie się podłoża. Na kolekcji ogórka gruntowego w gospodarstwie Damiana Micyka zastosowano dwa rodzaje folii ściółkującej, o korzyściach których opowiada  Krzysztof Mojsym z firmy Geopolska.

Ściółkowanie upraw jest jedną z metod zapobiegania zachwaszczeniu i poprawia dostępność składników pokarmowych w glebie. Na kolekcji ogórka gruntowego w gospodarstwie Damiana Micyka w Szarkówce (Małopolska)  zastosowano dwa rodzaje ściółek z użyciem czarnej folii polietylenowej oraz biodegradowalnej Bionov. Ściółkowanie gleby bardzo dobrze sprawdza się także w innych gatunkach tj.: pomidora, papryki, cukinii, sałaty, dyni jadalnej.

Jak informuje Krzysztof Mojsyn z firmy Geopolska, zastosowanie folii ściółkującej na glebie uniemożliwia rozwój chwastów, podwyższa temperaturę gleby, ogranicza straty wody, poprawia wykorzystanie składników pokarmowych przez rośliny, umożliwia “czysty” zbiór owoców. 

Przy wyborze folii ściółkującej w uprawie warzyw bardzo ważny jest dobór odpowiedniego materiału. W przypadku folii biodegradowalnych ulega ona rozkładowi i, w tym przypadku ważny jest czas, od kiedy rozpoczyna się ten proces oraz jej “żywotność” od chwili jej biodegradacji.

W przypadku standardowych folii polietylenowych, oraz tych biodegradowalnych, zwracamy uwagę na kilka parametrów: 1. Wytrzymałość materiału na promieniowanie UV; 2.Wytrzymałość na rozciąganie oraz przebicia, zniszczenia przez np. bryły, kamień lub reszki pożniwne (w przypadku folii biodegradowalnych); 3. grubość folii – informuje Krzysztof Mojsym.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Folia ściółkująca Bionov jest to innowacyjny, przyjazny dla środowiska produkt, wykonany w 100% ze składników pochodzenia naturalnego: skrobi kukurydzianej i celulozy. W okresie uprawy ulega ona rozkładowi do stopnia umożliwiającego mechaniczne rozdrobnienie pozostałości i wymieszania z glebą w czasie orki.

 

 

Anna Wilczyńska
Anna Wilczyńska
Absolwentka Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Studia ukończyła w zakresie Techniki Komputerowej w Gospodarce Żywnościowej, a w 2011 r. uzyskała tytuł doktora nauk rolniczych. Od listopada 2011 r. pracuje jako redaktor w Wydawnictwie Plantpress. Jest autorem licznych artykułów o tematyce warzywniczej. Jej artykuły można przeczytać w czasopismach "Szklarnie Tunele Osłony", "Warzywa", "Hasło Ogrodnicze". Od września 2018 r. zajmuje się także prowadzeniem portalu Warzywa.pl
agroshow

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl