• taśmy nawodnienie warzywa susza uprawa
  • rosafert agrosimex gleba

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościFolia ściółkująca na polu ogórka

Folia ściółkująca na polu ogórka [VIDEO]

Uprawa warzyw w zagonach z użyciem folii ściółkujących ogranicza zachwaszczenie, minimalizuje straty wody oraz przyspiesza nagrzewanie się podłoża. Na kolekcji ogórka gruntowego w gospodarstwie Damiana Micyka zastosowano dwa rodzaje folii ściółkującej, o korzyściach których opowiada  Krzysztof Mojsym z firmy Geopolska.

Ściółkowanie upraw jest jedną z metod zapobiegania zachwaszczeniu i poprawia dostępność składników pokarmowych w glebie. Na kolekcji ogórka gruntowego w gospodarstwie Damiana Micyka w Szarkówce (Małopolska)  zastosowano dwa rodzaje ściółek z użyciem czarnej folii polietylenowej oraz biodegradowalnej Bionov. Ściółkowanie gleby bardzo dobrze sprawdza się także w innych gatunkach tj.: pomidora, papryki, cukinii, sałaty, dyni jadalnej.

Jak informuje Krzysztof Mojsyn z firmy Geopolska, zastosowanie folii ściółkującej na glebie uniemożliwia rozwój chwastów, podwyższa temperaturę gleby, ogranicza straty wody, poprawia wykorzystanie składników pokarmowych przez rośliny, umożliwia “czysty” zbiór owoców. 

Przy wyborze folii ściółkującej w uprawie warzyw bardzo ważny jest dobór odpowiedniego materiału. W przypadku folii biodegradowalnych ulega ona rozkładowi i, w tym przypadku ważny jest czas, od kiedy rozpoczyna się ten proces oraz jej “żywotność” od chwili jej biodegradacji.

W przypadku standardowych folii polietylenowych, oraz tych biodegradowalnych, zwracamy uwagę na kilka parametrów: 1. Wytrzymałość materiału na promieniowanie UV; 2.Wytrzymałość na rozciąganie oraz przebicia, zniszczenia przez np. bryły, kamień lub reszki pożniwne (w przypadku folii biodegradowalnych); 3. grubość folii – informuje Krzysztof Mojsym.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Folia ściółkująca Bionov jest to innowacyjny, przyjazny dla środowiska produkt, wykonany w 100% ze składników pochodzenia naturalnego: skrobi kukurydzianej i celulozy. W okresie uprawy ulega ona rozkładowi do stopnia umożliwiającego mechaniczne rozdrobnienie pozostałości i wymieszania z glebą w czasie orki.

 

 

Anna Wilczyńska
Anna Wilczyńska
Absolwentka Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Studia ukończyła w zakresie Techniki Komputerowej w Gospodarce Żywnościowej, a w 2011 r. uzyskała tytuł doktora nauk rolniczych. Od listopada 2011 r. pracuje jako redaktor w Wydawnictwie Plantpress. Jest autorem licznych artykułów o tematyce warzywniczej. Jej artykuły można przeczytać w czasopismach "Szklarnie Tunele Osłony", "Warzywa", "Hasło Ogrodnicze". Od września 2018 r. zajmuje się także prowadzeniem portalu Warzywa.pl

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl