AktualnościCo stanie się z cenami warzyw i ziemniaków w 2025 roku? Co...

Co stanie się z cenami warzyw i ziemniaków w 2025 roku? Co podrożeje najbardziej?

Roczna dynamika cen warzyw utrzyma się przynajmniej do połowy 2025 roku, szczególnie w przypadku warzyw kapustnych i korzeniowych. Co czeka rolników w nadchodzących miesiącach? Jakie będą ceny ziemniaków?

Zbiory w Polsce. Jak wypadły w 2024 roku?

GUS w grudniu 2024 utrzymał, względem wrześniowych oszacowań, prognozy krajowych zbiorów warzyw gruntowych w 2024 na poziomie 3,8 mln ton, zbliżonym do wyników z 2023. Zwiększyło się jednak, jak wskazuje Departament Analiz Ekonomicznych PKO Banku Polskiego, zróżnicowanie ocen zbiorów poszczególnych kategorii. Szczególną uwagę zwracają gorsze prognozy zbiorów kapusty – mają być niższe o 9% r/r (wobec -4,5% r/r szacowanych we wrześniu). Z kolei zbiory cebuli wzrosły o 7% r/r, głównie dzięki większej powierzchni zasiewów.

Nieco bardziej optymistyczne niż wcześniej okazały się szacunki zbiorów ziemniaków. GUS szacuje ich wzrost na 6% r/r (wobec +5% r/r we wrześniu 2024). W zachodniej Europie również odnotowano większe zbiory – łącznie w Niemczech, Francji, Belgii i Holandii (wg NEPG) wzrosły one o 6,6%.

Zmalała nieznacznie produkcja mrożonek warzywnych – w pierwszych 5 miesiącach sezonu 2024/25 (lipiec–listopad) o 0,7% r/r (w firmach zatrudniających co najmniej 50 osób). Produkcja marynat zmniejszyła się o 25%, choć ich udział w strukturze produkcji produkcji przetworów jest relatywnie niewielki.

Wzrosły ceny kapusty, a co z resztą warzyw?

– Zmiany w krajowej podaży determinują dynamikę cen warzyw. Według IERiGŻ-PIB, w listopadzie 2024 największe wzrosty cen skupu dotyczyły kapusty (+74% r/r) oraz marchwi i buraków ćwikłowych (+28% r/r). Ceny cebuli były stabilniejsze (+2% r/r). Zmalały natomiast ceny skupu ziemniaków o 16% r/r do niespełna 0,65 zł/kg (GUS) – przekazuje w swoim raporcie Departament Analiz Ekonomicznych PKO Banku Polskiego.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Jakie będą ceny warzyw i ziemniaków w 2025 roku?

Departament Analiz Ekonomicznych PKO Banku Polskiego oczekuje, że roczna dynamika cen warzyw utrzyma się przynajmniej do połowy 2025, szczególnie w przypadku warzyw kapustnych i korzeniowych. Na ceny wpływać będą wahania w produkcji warzyw ciepłolubnych w UE (m.in. w Hiszpanii), jakość przechowywanych produktów oraz podaż warzyw wczesnych w kraju (ryzyka pogodowe). Ceny ziemniaków pozostaną niższe r/r, choć gorsza jakość bulw może ograniczyć skalę spadków cen w 2 kwartale 2025.


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl

[newsletter_signup_form id=1]